93 den waterstand wegneemt, vernietigt, onkenbaar maakt, verplaatst of verkeerd plaatst, met het doel een ander te benadeelen". 370. „Met eene boete van hoogstens 150 Thaler of met hechtenis wordt gestraft wie onbevoegd eens anders perceel, een openbaren of privaten weg of vore door afgraven af afploegen verkleint". Wet op de veld- en bosclipolitie. 30. „Met eene boete van hoogstens 150 Mark of met hechtenis wordt gestraft: wie onbevoegd steenen palen, wallen, slooten en dergelijke ter afscheiding of afsluiting, ter opmeting van gronden of ter aanduiding van den waterstand dienende merk- teekens, waarschuwingsteekens of wegwijzers wegneemt,vernietigt, omwerpt, beschadigt of onkenbaar maakt." De landmeter leidt de vaststelling en afpaling der eigendommen. Komen grensgeschillen tusschen de eigenaars voor, dan moet hij allereerst trachten, deze langs vreedzamen weg bij te leggen. Gelukt dit niet dan wordt de bemiddeling der grenscommissie ingeroepen. Voert ook deze niet tot eene beslissing, dan wordt met inachtneming van plaatselijke toestanden eene grens vastgesteld, en als betiviste grens (stippellijn) op de kaart aangeduid, zonder iets tegen beweerde rechten of aanspraken te bewijzen. Is ook het vaststellen eener voorloopige grenslijn niet wel mogelijk, dan worden bij uitzondering de betrokken eigendommen als een geheel behandeld en onverdeeld ten name van alle gerech tigden gesteld. In het gebied, waar het. grondboek is ingevoerd mag dergelijke samenvoeging alleen toegepast worden, indien de eigendommen ook in het bestaande kadaster als een geheel opge nomen waren. Ons nieuw Wetboek van Strafrecht bepaalt in art. 333: Hij die, met het oogmerk om zich of een ander wederrechtelijk te bevoordeelen, hetgeen tot afbakening der grenzen van erven dient, vernielt, verplaatst, verwijdert of onbruikbaar maakt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 99