95 polygoonnet gebezigde trigonometrische punten, benevens het net der vierkanten met wat daarmede in verband staat, worden op de kaart van het polygoonnet met in achtneming der bestaande voor schriften aangegeven. Voor de voorstelling der teekens en volgnommers der polygoon- punten gebruikt men zwarten inkt. Op het bijgevoegde kaartje is: EXl. A hoofdpunt. O- VI hulppunt van driehoeksmeting. O) 1» polygoonpunt, 5. knooppunt. (2 concentrische cirkeltjes). De ten behoeve der coördinaten-berekening gevormde polygoon- trekken worden door toevoeging eener, het aanvangs- en het eind punt van berekening verschillend voorstellende fijne roode lijn lijn van berekening duidelijk aangegeven. De volgnommers der trekken plaatst men naast deze lijn. De lijn van berekening wordt aan de zijde van den polygoontrek geteekend langs welke de brekingshoeken ter afleiding der neigingen werden genomen. Gezien van uit het aanvangs- naar het eindpunt van den trek, loopt deze lijn steeds links van den trek; omdat de brekingshoeken over het algemeen genomen worden in de richting, waarin de wijzers van een uurwerk zich voortbewegen. In het voorbeeld is lijn van berekening. De Pruisische instructie schrijft verder voor de grenzen der her meting met een groene, de grenzen der afzonderlijke bladen met een violette bies van 1 breed aan te gevenen wel, wanneer de opneming dezer grenzen van de polygoonzijden uit plaats vindt, door volle biezen tegen deze zijden te leggen; heeft de opneming der grenzen plaats aan voor dit doel te bezigen meetlijnen, dan gebruikt men gestreepte biezen. Voorts worden bijgeschreven de nummers van de bladen der kaart, benevens de schaal der kaarteering en de namen van de aangren zende hermetingen. Voor de blijvende verzekering der polygoonpunten op het terrein werden te Bergen-op-Zoom ijzeren gasbuizen lang 25 c,m> gebezigd, zij hadden een middellijn van lx/4 Eng. duim of 33 m-m.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 101