125 eene korte levensbeschrijving der twee beroemde geographen laten volgen In de werken aan den voet dezer bladzijde aangegeven en Mercator's grafschrift, vervaardigd door Judocus Hondius J) kunnen meer uitgebreide bij zonderheden gevonden worden. Gerard Mercator (Koopman) werd op 5 Maart 1512 te Rupel- monde in Vlaanderen geboren en niet zooals wel eens ten onrechte beweerd wordt te Roermond. Hij was de zoon van Hubert Mercator en Emerentiana N., beide van Gulik geboortig. Zijn eerste onderricht ontving hij te 's Bosch, en van daar ging hij naar de Alma Mater van Leuven, waar hij als meester der vrije kunsten promoveerde. Van philosoof werd hij mathematicus en spoedig gaf hij onderricht aan anderen en maakte zelf zijne instrumenten, als globes, sterrebollen enz. Later sneed hij kaarten in koper, ten dienste eener be schrijving van 't Heilige Land, welke hij op zijn 37 jarigen leeftijd het licht deed zien. Op verzoek van eenige Vlaamsche kooplieden gaf hij daarna eene beschrijving van Vlaanderen uit; toen vervaardigde hij eene wereldglobe voor zich zelf en voor Karei de V, aan wien hij inmiddels was voorgesteld, verschillende mathematische werktuigen. Tien jaar later in 1551 maakte hij wederom een planetarium en beschreef dit voor Keizer Karei. In 1552 vertrok hij met zijne geheele familie, vrouw en zes kinderen naar Duisburg in 't land van Cleef en vestigde zich daar metterwoon. In 1554 verscheen zijne beschrijving van Europa, die in 1572 door hem herzien werd. Daarop deed hij eene kaart van Engeland, en eene van Lotharin gen drukken en in 1569 eene beschrijving van 't Heelal. Daarop verbeterde hij de tafels van Ptolomeus, terwijl in 1590 zijne kaarten van Frankrijk en Duitschland t licht zagen. Hij voerde in 't laatst van zijn werkzaam leven den titel van Cosmograaf des Hertogs van Gulick en overleed te Duisburg op 2 Dec. 1594. Mercator is zooals bekend is ook de uitvinder der naar hem genoemde projectie. De uitvinding van deze projectie, die zulk een grooten ommekeer in de inrichting der kaarten bracht, geeft hem vooral recht op de bewondering van 't nageslacht, die hem dan ook nooit ont houden is, noch zal worden. De tweede groote geest, die veel bijgedragen heeft, om aardrijkskunde en Cosmographie in 't rechte spoor te brengen, is Abraham Ortelius (Ortels), wien wegens de uitgebreidheid zijner kennis van 't Heelal door zijne tijdgenoolen reeds den eernaam van den „Ptolomeus" van zijn tijd werd geschonken. Les Beiges illustres III p. 130 etc. uitgave 1845. III p. 102 etc. n. Ij. Handwörterbuch zur geschichte der exacten Wissensch. Poggendorf. uitgave 1863. Theatrum orbis terrarum Mercator. Antwerpen uitgegeve 1612. Malte-BruD, Traité de gegr I bl. 26 uitgave 1832. Hondius, geb. te Wakem in 1563, gest. te Amsterdam 16 Feb. 1611 was eeu der bekwaamste kaartengraveurs van zijn tijd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 147