MEDEDEELINGEN OVER DE TRIANGULATIE VAN NEDERLAND. Het is genoeg bekend, dat bij iedere meting, wil men tot goede resultaten geraken, van het groote in het kleine gewerkt moet worden, niet het minst waar het de opmeting van een geheel Rijk betreft. Wilde men met de details beginnen, het eene perceel land na het andere opmeten en deze perceelen dan successievelijk aan elkander voegen dan zouden de onvermijdelijke fouten die daarbij gemaakt worden zich steeds sterker en sterker doen gevoelen hoe verder men met de metingen vorderde en na korten tijd tot resultaten voeren die geheel onbetrouwbaar zouden blijken. Men slaat dan ook een anderen weg in. Op het op te nemen terrein worden eerst enkele, betrekkelijk weinige punten met groote nauwkeurigheid bepaald. Door deze punten en de lijnen die die punten onderling verbinden wordt een net gevormd, waarin dan verder de details worden ingevoegd. Op deze wijze te werk gaande, kan men aan de opname van die weinige punten alle mogelijke zorg besteden om hunne betrekkelijke ligging zoo nauwkeurig mogelijk te bepalen, zonder dat de daar voor noodige arbeid al te omvangrijk wordt. Bij de opmeting van de verdere detailpunten, waarvan het aantal natuurlijk zeer belang rijk grooter is, kan dan met eene veel mindere nauwkeurigheid vol staan worden, omdat de onvermijdelijke fouten, die daarbij gemaakt worden, zich niet kunnen voortplanten op de details in een ander gedeelte van het net gelegen. Wat de opmeting van het net betreft, dient men er op te letten, dat het onmiddellijk meten van de afstanden van punten meestal zeer bezwarend is, het meten van hoeken daarentegen betrekkelijk veel gemakkelijker gaat. Het is daarom dat het net steeds zoodanig Deze mededeelingen, door Prof. Dr. C. M. Schols gedaan op het tweede Ned. Natuur- en Geneeskundig Congres te Leiden 26 April 1889, werden ons door Z.H.G. welwillend ter plaatsing afgestaan. Red.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 151