140 bijbladen en hulpkaarten, welke bij vernieuwde kaarteering op de bijbladen, ook door wijziging in de opvatting, allicht gevaar loopt eenigzins verbroken te worden. Ten vierde kan de Ingenieur-Verificateur de deugdelijkheid der kaarteering van hulpkaarten en bijbladen in eens onderzoeken. De meetlijnen toch kunnen in hoofdzaak van het bijblad op de hulp kaarten worden overgenomen. Een bezwaar zou gelegen kunnen zijn in de omstandigheid, dat ingeval de grenzen der nieuw gevormde perceelen in één dienstjaar meermalen mochten veranderen, dit aanleiding zou geven tot herhaalde uitschrapping en alzoo tot slijting der bijbladen, maar deze gevallen komen m. i. niet zoo dikwijls voor. De in bouwterreinen gevormde perceelen behouden meestal hunnen omtrek en overigens, voor zoover er eene tweede rondreis plaats mocht hebben, betreft deze schier altijd andere perceelen, dan bij de eerste. Om herhaalde uitschrapping der n°s in bouwterreinen enz. te voorkomen, zou de nommering der perceelen op de bijbladen kunnen plaats hebben in den tijd, voor de bijwerking der kaarten bestemd. Een ander bezwaar zou kunnen zijn, dat men bij dadelijke kaarteering op de bijbladen niet altijd, als bij voorafgaande kaartee ring op de hulpkaarten, de volledige wetenschap heeft van wat er van den ouden ouden toestand moet worden uitgeschrapt. Deze bedenking is dunkt mij niet onoverkomelijk bij eenige voor afgaande beproevingen en vergelijkingen ten opzichte van de ge bezigde meetlijnen, die toch steeds, zonder bezwaar, vóór de uit schrapping, welke toch vaak ook niet noodig is, gekaarteerd kunnen worden. Die beproevingen en vergelijkingen hebben trouwens bij kaartee ring op de hulpkaarten ook plaats. En is er soms wat te veel geschrapt, dan geeft de voorafgaande overname, (op de hulpkaarten), van den ouden stand, gelegenheid om het ontbrekende weer aan te vullen. In de praktijk zou de voorzichtigheid wel voorschrijven, sober te werk te gaan met het schrappen en zal onder de bewerking met vrucht het nog overtollige verwijderd kunnen worden. En nu nog een bezwaar. Hoe namelijk te handelen, ingeval

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 162