GRAADMETING. Geschiedkundig Overzicht. III. Tijdvak der Fransche omwenteling tot op heden. De groote Fransche graadmeting, geschiedenis van den metereenheid van het metrieke stelsel. Zelfs in den tijd der revolutie toen men al het historische en traditioneele trachtte af te breken, en door geheel Europa de schokken werden gevoeld der politieke bewegingen in Frankrijk, rustte de Fransche academie van wetenschappen niet, alvorens het vraagstuk betreffende de grootte van onzen planeet voldoende was opgelost. Wel oefende de omwenteling ook haren schadelijken invloed uit op eene onderneming, waarvoor meer dan voor eenig andere, kalm overleg zonder stoornis van buiten een eerste vereischte was, het waren echter sléchts tijdelijke vertragingen die de onderneming moest ondervinden, om daarna weder met nieuwen moed te worden aangevat. Van een anderen kant was het juist de omwenteling die door andere motieven gedreven oorzaak was, dat de reeds onder de regeering van Lodewijk XVI aangevangen graadmeting in dezen tijd met kracht werd doorgezet. Reeds lang had de verdeeldheid der toenmaals in Frankrijk gebruikelijke maten velerlei klachten opgewekt, en meermalen had men het gouvernement hervormingsmaatregelen aangeboden, die niettegenstaande den goeden wil van den controleur der financien Orry steeds verschoven, en ten laatste vergeten werden. Thans waren de gemoederen geschikt alle nuttige hervormingen aan te grijpen, toen dan ook in 1788 door de rechterlijke ambtenaren in de ge schriften van verschillende gerechtshoven op hervorming der maten werd aangedrongen en de Minister van Buitenlandsche Zaken de Talleyrand in 1790 het onderwerp aan het oordeel der wetgevende vergadering onderwierp, vond dit, naar te verwachten was, een gunstig onthaal. Door de verschillende uitgevoerde graadmetingen en de metingen met den slinger, met niet minder zorg verricht, was men op het denkbeeld gekomen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 165