147 zaamheden moest staken (8 Aug. 1793), zes maanden te voren was reeds de academie van wetenschappen opgeheven, de commissie voor de nieuwe maten bleef echter nog voor eenigen tijd bestaan. Men stelde eene voor- loopige lengteeenheid (Meter) vast en dacht er al heel spoedig over die definitief als maat aan te nemen. Intusschen was Méchain nog steeds in Spanje, hij arbeidde daar rustig voort, zelfs in 1792 toen de oorlog overal verklaard was, waagde hij zich op de grenzen van Spanje en Frankrijk ten einde de verbinding der beide driehoekennetten te bewerkstelligen. Met behulp van Bueno, kapitein van de genie en een der beide Spaansche commissarissen die hem overal ver gezelden werd die verbinding op de punten Puij-Camellas en Puij- de la Esstella op de Pyreneen tot stand gebracht. Uit vrees voor zijne kostbare instrumenten kwam Méchain niet voor onder de ontslagen leden der akademie, hij waagde het echter niet naar Frankrijk terug te gaan en besloot daarom zijne geheele taak ten einde te brengen. De tijdelijke commissie hield zich voortdurend bezig met de administratieve bizonderheden voor de vaststelling van het nieuwe metrieke stelselen tot hare laatste werkzaamheden, (zij hield al zeer spoedig op te vergaderen) behoorde het samenstellen eener volledige instructie voor de aanwending der nieuwe maten. Aan de voortzetting van de meting van den meridiaanboog scheen men niet meer te denken. Door toedoen van generaal Cal on, lid van de couventie en directeur van het oorlogsdépót werden Méchain en Délambre echter spoedig weder in staat gesteld den gestaakten arbeid te hervatten. Met den titel van astronomen van het oorlogsdépót, wenschte hij dat zij zich met de geodetische werkzaamheden zouden belasten, noodig voor de vervaardiging eener kaart van de nieuwe departementen van Frankrijk, die hij als een vervolg van de kaart van Cassini wilde laten vervaardigen. Op voorwaarde dat zij hun afgebroken driehoelcennet aan de Pyreneën en de Loire zouden kunnen voltooien, werd dit aanbod door de beide geleerden aanvaard. Bij de wet van 18 germinal an III herleefden weder alle deelen van de onderneming, en werden tevens alle namen der maten en gewichten veranderd. Het was geene gemakkelijke taak geweest voor de leden der Fransche academie overeen te stemmen omtrent de benamingen der nieuwe maten; eindelijk hadden zij tweeërlei namen vastgesteld, bij de eene soort waren de onderverdeelingen samengestelde namen die de tiendeelige verhouding onder elkaar aangaven, bij de andere waren zij eenvoudiger, éénlettergrepig en onafhankelijk van elkaar. De tijdelijke commissie had er weder eene derde bijgemaakt, terwijl het besluit van 13 Brumaire weder toeliet, in de plaats van de stelselmatige» kortere en meer bekende benamingen te stellen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 169