152 Moge hij voor de beëindiging zijner grootsche taak al overleden zijn, hetgeen hij tijdens zijn wel besteed leven heeft gedaan zal steeds door het nageslacht ten hoogste worden gewaardeerd. Na den dood van Méchain werden Biot en Arago met de Spaansche commissarissen Chaix en Rodriguez belast het werk te voltooien. Na tal van gevaren en na zelfs eene tijdelijke gevangenschap te hebben ondergaan keerde Arago in 1808 uit Spanje in Frankrijk terug. De gemeten boog strekte zich toen uit over eene breedte van 12° 22' 13" en had eene lengte van 705189 toisen. Door deze verlenging leerde men de grootte van den graad op den parallel van 45° breedte, de gemiddelde tusschen den evenaar en de pool kennen, welke waarde 57066.6 toisen volkomen overeenstemde met die, uit de gegevens van den boog Duinkerken-Barcelona en de toen gevonden afplatting; eveneens gaven de slingerwaarnemingen door Arago te Formentera, door Mathien en Biot te Parijs, Bordeaux, Figeac, Duinkerken en door Biot in Engeland her haald, voor de afplatting eene waarde die zeer weinig verschilde van die uit de meting van den meridiaanboog afgeleid. Uit de volmaakte overeenstemming van de lengte van den slinger te Parijs door berekening met die uit de waarnemingen verkregen, bleek de juistheid van den toestel waarmede ze verricht waren, deze lengte van den slinger te Parijs in deelen van den meter eenmaal bekend zijnde, zoo kon men ten allentijde die maat terug vinden. Toen de Fransche akademie in het bezit was van den door Borda uitge dachten toestel voor slingerwaarnemingen, waarmede zooals wij zoo even mededeelden zulke nauwkeurige resultaten werden verkregen, liet zij geene gelegenheid voorbijgaan dien toestel ten nutte der wetenschap aan te wenden. Zoo werden aan La Peyrouse op zijne ontdekkingsreizen slingerapparaten medegegeven, die helaas door het verongelukken der expeditie ongebruikt bleven. Wij hebben gezien welke gunstige resultaten Biot en Arago verkregen, thans zullen wij een en ander omtrent slingerwaarnemingen door Biot in Engeland verricht mededeelen. Toen de gelegenheid zich voordeed om den Franschen boog in het Noorden door aansluiting aan de' Engelsche triangulatie te verlengen, werd zooals te verwachten was onmiddelijk hiervan gebruik gemaakt. Daar deze onderneming min of meer in verband staat met vroeger in Engeland verrichte triangulatiën, zullen wij eerst daaromtrent een en ander vermelden. Geodetische verrichtingen in Engeland. Gedurende de groote geodetische operatien in Frankrijk was Engeland steeds rustig toeschouwster gebleven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 174