157 daar de lengte van den enkelvoudigen secondenslinger te bepalen, van daar terug gekeerd ging hij onmiddelijk met een der schepen uitgerust voor Parrij's Noordpool expeditie naar Noorwegen, Groenland en Spitsbergen ten einde ook daar dezelfde waarnemingen te verrichten. Voor en na zijne terugkomst vergeleek Sabine telkens zijnen slinger op de uormaalplaats het huis van zijn zwager Henry Browne Portland square te Londen, vereffende zijne waarnemingen 13 in getal, die zich uitstrekten van 13 graden Zuider Breedte, tot 80 graden Noorder Breedte, volgens de metho de der kleinste kwadraten en vond voor de afplatting 288.3 Vervolgens voegde hij bij zijne eigene waarnemingen ook nog die van de Fransche geleerden van den boog Duinkerken-Formentera en die van Kater tusschen Dunnose en Unst. Uit al deze waarnemingen 25 in getal vond hij voor de waarde der af platting 2gg~g welke grootheid zeer nabij overeenkomt met de verhouding van de middelpuntvliedende- en zwaartekracht aan den equator. Uit de overeenstemming der resultaten van Sabine en Freycinet blijkt dat beide halfronden van onzen planeet dezelfde afplatting hebben, en dus niet zooals Lacaille meende, na zijne verrichte graadmeting aan de kaap de Goede Hoop, van ongelijke gedaante zijn. Uit al deze resultaten evenals uit die uit de graadmetingen verkregen, blijkt tevens dat op verschillende plaatsen van beide halfronden afwijkingen voorkomen, waardoor de aarde geen zuivere omwentelingselipsoide is, en dat het inzicht van Laplace in zijne Mécamque cêleste ontwikkeld, bevestigd wordt, namelijk dat de ware vorm der aarde eene omwentelingselipsoide met kleine oneffenheden is. Lengtegraadmetingen in Frankrijk. De schoone resultaten verkregen bij de opmeting van den boog Duinkerken- Formentera noopte het Fransche gouvernement eene nieuwe meting te laten verrichten, doch thans van een boog loodrecht op dien van den meridiaan, met het tweeledig doel om de triangulatien in Istrie en Opper-Italie door een nieuw net van driehoeken aan de groote Fransche driehoeksmeting te ver binden, en vervolgens om daardoor den grond te leggen tot eene lengte graadmeting van den Atlantischen oceaan tot aan de Adriatische zee. Sedert 1811 namelijk bestond in Opper-Italie een groot net van driehoeken De slingerwaarnemingen door Sabine verricht zijn vermeld in „Au account of expert- ments to determine the figure of the earth"

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 179