158 door Franscbe en Italiaansche officieren gemeten, waarvan een aanzienlijs gedeelte van Fiume bij de Adriatische zee, tot aan Rivoli nabij Turijn, zich in de richting van den parallelcirkel uitstrekte. In datzelfde jaar werd de leiding van de Fransche meting opgedragen aan kolonel Brousseaux, en drie uitstekende repetitiecirkels voor de hoek meting ter zijner beschikking gesteld. Een dier instrumenten werd echter spoedig onbruikbaar, doordien bij een hevig onweder op den Mont d'or de bliksem in de instrumentenkist sloeg, een gedeelte van den cirkelrand smolt, den opzichter doodde, doch den over ste Brousseaux ongedeerd liet. Reeds in 1818 was het driehoekennet gemeten, van den toren van Corduan aan de monding der Gironde, tot aan de grenzen van Savoye en Frankrijk. Het aanzienlijkste gedeelte van den parallelboog was hierdoor bepaald, en het scheen dat het overblijvende gedeelte van de omstreken van Cham- bery tot Rivoli ook spoedig geëindigd zou zijn. Toen het Fransche gouvernement in 1820 aan Victor Emanuel, koning van Sardinië, het voorstel deed Savoye te trianguleeren, om daardoor de Fransche en Italiaansche driehoekennetten met elkander in verbinding te brengen, werden de vele moeielijkheden die overwonnen moesten worden, alvorens men den Alpenketen was doorgedrongen, onaangeroerd gelaten; uit vrees dat men waarschijnlijk daarvoor zou terugschrikken. De bekende politieke verwikkelingen waarbij Victor Emanuel ten gunste van zijn jongsten broeder Karei Felix afstand van den troon moest doen, verhinderden de uitvoering van het plan. Onmiddellijk echter nada: in 1821 de troebelen in Piemont ophielden en het wettig gezag door Oostenrijk hersteld was, werd aan het hof te Weenen hetzelfde voorstel thans met gunstiger uitslag gedaan. Oostenrijk dat het groote belang van eene operatie inzag, waarbij de driehoeksketen loopende door Croatie en Slavonie, bij Orsova grenzende aan Fiume, aan de nieuwe triangulatie tot aan den oceaan kon worden ver bonden, door welke verbinding de boog van den parallel nog 9 graden ver lengd werd, bood onmiddelijk het gouvernement van Sardinië de noodige hulp aan. Den 21sten Juli 1821 werd tusschen beide landen eene overeenkomst ge sloten, waarbij bepaald werd dat eene gemengde commissie zou worden benoemd bestaande uit officieren uit Oostenrijk en Piemont en de directeuren der ster- rewachten van Milaan en Turijn Plana en Carliniten einde de Fransche triangulatie voort te zetten en de lengtegraadmeting in gemeenschap met de Fransche geleerden uit te voeren.*) De werkzaamheden der gemengde Oostenrijksch-Sardinische commissie sijn in het werk Mesure dl un are du parallïle moyen Milan 1825" beschreven; het Fransche aandeel is in Nouvelle description géomêtrique de la par France par L. Puissant Paris 1832 medegedeeld.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 180