VEESLAG der RIJKSCOMMISSIE voor graadmeting en ivaterpassing, aangaande hare werkzaamheden gedurende het jaar 1888. Werkzaamheden der Commissie. De werkzaamheden der Commissie hadden in 1888 betrekking op: de driehoeksmeting; de waterpassing. Driehoeksmeting. De werkzaamheden voor de driehoeksmeting zouden volgens het ontworpen plan bestaan in de uitvoering van de metingen op de drie punten in de provincie Groningen, die moesten dienen voor de aan sluiting aan de metingen in Pruissen namelijk Einsterwolde, Uithuizer- meeden en Hornhuizen, alwaar de metingen in de eerste plaats noodzake lijk waren omdat die werkzaamheden op de Pruissische punten reeds in 1885 en 1886 waren ten einde gebracht. De overige tijd zou dan besteed worden aan de verdere verkenning van het driehoekennet. Aan die verkenning is echter weinig gedaan kunnen worden, doordat de metingen op de bovengenoemde punten al den beschikbaren tijd in beslag namen. Alleen werd in de maand Mei langs de oostelijke grens in de provinciën Overijssel, Gelderland en Limburg eene verkenning uitgevoerd, ten einde tot een voorloopig ontwerp te komen voor de verbinding van onze driehoeksmeting met die van Pruissen langs dat gedeelte van onze grenzen. De ingenieur Heuvelink begaf zich daartoe naar Oldenzaal, alwaar hij den 7den Mei den kapitein Benderman van de Pruissische Landes-Aufnahme ontmoette, om gezamenlijk met hem de verschillende aansluitingspunten te bezoeken. Deze gemeenschappelijke verkenning, die op 17 Mei eindigde, gaf aan leiding tot een voorloopig ontwerp voor de aansluiting dat tot een definitief plan zou kunnen verheven worden, indien de op ons grondgebied nog uit te voeren verkenning geen.wijziging noodzakelijk maakt. Aangezien wegens de bovengenoemde reden die verkenning dit jaar niet meer kon plaats hebben, zal dit een van de eerste werkzaamheden zijn die in den loop van 1889 zullen moeten uitgevoerd worden. Tijdens de ingenieur Heuvelink met die verkenning bezig was, ging de tweede ingenieur der commissie, de heer Wildeboer, met de instru menten naar Groningen, ten einde aldaar alles in orde te brengen om de metingen te kunnen beginnen. Toen de verkenning was afgeloopen, ging 1) Staatscourant 21/22 April 1889. Het eerste gedeelte van dit Verslag, voornamelijk loopende over de vergadering der permanente commissie voor de aardmeting in Sept. 1888 te Salzburg ge houden, is hier niet overgenomen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 188