168 Van de verkregen uitkomsten der metingen werd zoo spoedig mogelijk mededeeling gedaan aan de Koninkl. Pruissische Landes-Aufnahme. Aangezien er vooruitzicht bestond, dat spoedig zou worden overgegaan tot het uitvoeren van eene secondaire driehoeksmeting, in verband met de driehoeksmeting voor de graadmeting, werd van de gelegenheid gebruik gemaakt, om zooveel mogelijk ook de omliggende torens, die niet tot het net behooren, in te stellen. Wegens den geruimen tijd, dat de metingen te Einsterwolde duurden, was het mogelijk om van daar al de zichtbare torens, ten getale van 110, in te stellen. Op de twee andere punten kon dit niet zoo volledig plaats hebben; in Uithuizermeeden werden 69 en in Homhuizen 18 torens buiten het net van de eerste orde ingesteld. Men heeft er echter voor gezorgd, dat op die twee punten de waarnemingspijlers konden blijven staan, om die in een volgend jaar nog te kunnen gebruiken. Waterpassing. De uitkomsten van de waterpassing zijn in het vorige jaar afgedrukt en verzonden. Bij schrijven van 25 Juli 1888 n°. 518 hadden wij de eer Uwe Excellentie voor te stellen, dat de zorg voor het bewaren en zoo noodig vervangen der merken van de ïtijkswaterpassing in het vervolg zou worden opgedragen aan den algemeenen dienst van den waterstaat. Blijkens de missive van Uwe Excellentie van 29 December 1888 n°. 2284 afd. K. en W. is aan dit voorstel gevolg gegeven. De Rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing H. Cr. tan de Sande Bakhtjvzen, Voorzitter. Cn. M. Schols, Secretaris. Bovengenoemde briefwisseling met den Minister van B. Z. heeft geleid tot eene aanschrijving van den Minister van W. H. en N. aan de Commis sarissen des Eonings om //al hetgeen in het vervolg voor de instandhouding der merken van de nauivkeurigheidsivaterpassing moet worden verricht (met inbegrip der merken door den Alg. dienst van den Waterstaat geplaatst ten behoeve van de herziening van het Amsterdamsche peil), zal geschieden door de zorg van het Departement van W. H. en N. De merken zullen jaarlijks tusschen 1 Mei en ultimo Augustus door de opzichters van den Waterstaat persoonlijk worden opgenomen, en de uitslag daarvan moet vóór 1 Oct. door den hoofdingenieur, door tusschenkomst van den Commis saris des Konings, aan het Departement worden ingezonden. Bij vermoeden, dat een merk door herstelling of afbraak van een ge bouw zal verdwijnen, moet daarvan onmiddellijk door den hoofdingenieur rechtstreeks kennis worden gegeven aan den Alg. dieust van den Waterstaat." (//De Ingenieur16 Eebr. 1889.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 190