171 Een bizondere bepaling dwingt echter den claimhouder om zijn grond te bewerken, en zijn claim kan door een ander geeischt (gejumpd) worden, wanneer hij gedurende dertig dagen achter elkander hiermede heeft opgehouden de eisch moet echter door het Hof bevestigd wordenvolgens de nieuwe wet van September 1888 kan nu een claimhouder zijn eigendom laten registreeren als onjumpbaar tegen betaling van eenig zegelgeld. Vele claims bevatten goud, dat aan een enkelen delver niet betalen zou door de moeielijkheid aan het bewerken verbonden als rotsgrond, die met dynamiet moet gesprongen worden, of door het verwijderd zijn van het water be- noodigd voor het wasschen van den grond of het drijven van de batterij. Het is daarom dat de vVet toestaat aan houders van aangrenzende claims hunne eigendommen te vereenigen (amalgameeren) tegen betaling der voorgeschreven zegels. Of evenwel deze tegemoetkoming goed gedaan heeft aan alluviale goudvelden is m. e. nog niet uitgemaaktbij vereeniging toch van claims wordt het bewerken van één claim uit de twaalf als voldoende beschouwd en geeft dit aanleiding dat groote gedeelten van het goudveld onbewerkt blijven liggen het zelfde kwaad doet ook het recht om af te pennen op procuratie van anderen. Voor rifgrond is het een noodzakelijke bepaling, daar een kostbare batterij en het maken van schachten en tunnels voor één claim nooit betalen kan. Ik zou wenschen dat het ter beoordeeling van den Staats mijn-ingenieur was, of amalgamatie van alluviale claims noodig is, al dan niet. Doch, laat ik mij niet buiten dit bestek begeven, en liever nog iets meededen over de voordeden van het goud voor grondeigenaren in dit land. Zelfs de aanzienlijke uitgebreidheid van de Transvaal in aanmerking ge nomen, hebben de grondeigendommen, farms, hier verbazende afmetingen; er zijn plaatsen van 10,000 morgen, ofschoon de Wet maar, ik meen, 2750 morgen toelaat; de oorzaak hiervan is waarschijnlijk het kleine aantal en de schetsmatige manier van opmeten tijdens de nederzetting der Boeren in dit land; deze farms zijn niet afgeheind of omgeven door slooten, maar worden bepaald door bergspitsen, koppies en bakens; deze laatsten bestaan uit een hoop klippen opgestapeld, voorzien van een witten vlag en, als het in orde is, met een ijzeren pin in den grond onder het baken. De bepaling der grenzen van een plaats geschiedt door 3 inspecteurs en een landmeter die hun rap port opstellen, vermeldende de plaats der bakens met beschrijving; daarna wordt de plaats volgens deze aanwijzing opgemeten en in kaart gebracht door een geadmitteerd landmeter, welke kaart door den landmeter-generaal moet worden en gewoonlijk wordt gecertificeerd. Daar dit alles in den eersten tijd maar losweg gebeurde; komen er thans veelvuldige disputen voor over de grenslijnen tusschen farms en is het wel gebeurd dat de eene plaats over de andere gemeten is. Het geheele land schijnt overal min of meer goud te bevatten, en men kan nagaan dat er veel kans is dat het ook op zoo'n uitgestrekte farm zal

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 193