179 onwil om zich aan de beslissing der heemraden te onderwerpen, de partijen naar hare competente rechters werden verwezen. Ten aanzien der inspectiën in loco eindelijk werd vastgesteld dat de leden der daartoe benoemde commissiën hunne functiën slechts zouden mogen verrichten aan die zijde der groote rivier, aan welke zij verkozen waren. Men ziet, dat door dit plakaat de uitgebreide rechtsbevoegdheid, bij de instructie van 1680 aan het collegie geschonken, geheel werd geannuleerd en de werkkring van het collegie aanmerkelijk inge krompen. De uitkomst zou echter bewijzen dat op deze leest geschoeid, het collegie werkelijk diensten kon bewijzen. Tot voorzitter van het nieuwe collegie werd benoemd de extra- ordinarisraad van Indië Joan van Hoorn, terwijl in den loop der jaren 1685 en 1686 nog tal van plakaten het collegie betreffende werden uitgevaardigd. Alvorens deze plakaten te bespreken, moet ik echter nog melding maken van het plakaat van 10 April 1684 waarbij het collegie van schepenen de benoeming van een tweeden landmeter, bij zijn be sluit van 21 November 1680 geschied, toelichtte. Uit dit stuk blijkt, dat de bedoeling van dit besluit was het aan stellen van twee personen, die beiden zouden zijn landmeter en rooimeester, doch dat de een zijn taak zou verrichten binnen den stadswal, terwijl aan een ander de voorsteden en al wat daar buiten lag, mits binnen de jurisdictie der comp'e, als terrein zijner werk zaamheden was aangewezen. Op 16 Maart 1685 werden twee plakaten, de samenstelling van het collegie van heemraden betreffende, uitgevaardigd. Bij het eerste werd een secretaris bij het collegie aangesteld, terwijl het tweede bepaalde dat het collegie voortaan uit 9 leden zou bestaan. Bij plakaat van 29 Juni d.a.v. werd dit getal echter reeds met twee leden vermeerderd, tot „des te beter toezicht op de Bataviasche ommelanden" terwijl dat van 18 Juni 1686 het collegie nogmaals met twee leden vermeerderde, „tot meerder voortsetting „van de saecken deser ommelanden en omme de daer toe gerequi- „reerde visites hier ende daer te beter te connen waernemen." Verder werd bij het plakaat van 27 April 1685 de tuin buiten de waterpoort

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 201