183 lijk, wordt nog steeds gevorderd en draagt thans den naam van „landmeters-kennis." Ook bij de organisatie van het nieuwe kadaster werd dit voorschrift overgenomen, hoewel het feitelijk in zijn ouden vorm, dien het nog steeds behield, geen reden van bestaan meer heeft. Het voornaamste argument voor zijn behoud is waarschijnlijk ge weest, dat het de gelegenheid schonk, boven en behalve het recht van overschrijving nog eene belasting van rfc i p. mille te heffen van iederen overgang van vast goed. Op 18 Juni 1686 werden nog drie plakaten uitgevaardigd, het collegie van heemraden betreffende. Het eerste machtigde dit collegie om sommige onbebouwde stukken lands in bezit uit te geven, om die in cultuur te brengen. Het tweede breidde de belasting van den 40C>sten penning die ik voortaan kortheidshalve met den lateren naam van „verponding" zal aanduiden ook uit tot de landerijen die op een afstand van meer dan 2000 roeden van de stad gelegen waren. Het derde eindelijk stelde het salaris vast door belanghebbenden te betalen, zoowel aan de gecommitteerde leden van het collegie van heemraden ingeval van inspectie in loco, als aan den secretaris, den bode en den landmeter van dat collegie. Uit de lijst van het salaris van den landmeter neem ik het vol gende over: a. Binnen de stad en voorstad, alsmede op de buiten berm (van de stadsgracht?) Voor het meten van een of meer erven, mits aan denzelfden per soon toebehoorende, als de meting binnen de 6 uren kan geschieden, 3 rijksdaalders. Voor ieder uur dat de meting meer vereischt V2 rijksdaalder meer. b. Buiten de stad en binnen de fortressen. Voor eene opmeting binnen het district van de fortressen Soute- lande, Noortwijk, Rijswijck en den nieuwen dam. Als de meting in één dag afloopt, de heen- en terugreis daar onder begrepen, 4V2 rijksdaalder. Voor iederen dag die de meting meer vereischt eveneens 4V2 Rd. De landmeter was echter gehouden op den dag van de heen- en op dien van de terugreis volle vijf uren te meten en op iederen anderen dag zes uren. Had hij, om de meting te kunnen voltooien

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 205