185 padie aan de O geleverd, boven de 300 bossen, die ieder lid van het collegie per jaar toekomt. Intusschen had in 1677 het grondgebied der O eene belangrijke uitbreiding ondergaan. Op 20 October van dat jaar had namelijk de Soesoehoenan van Mataram aan de O geschonken de landen van Krawang tot Pamanoekan toe. Uit kracht dezer donatie verklaarde de Resolutie der Hooge Regeering van 17 April 1678 die landen voortaan te houden als eigen landen der Cie, waarover haar alleen 't vrije en hoogste gebied competeert. Als vostelijke grens van het gebied der Comp!e werd aangewezen de rivier Pamanoekan (de Tji Ponegara) tot aan haren oorsprong in het gebergte en voorts eene recht zuidwaarts loopende lijn tot aan de Zuidzee (Indische oceaan) toe. Het gebied waarover de Cie direkte heerschappij voerde, omvatte dus in het begin van 1678 de tegenwoordige residenties Batavia en Krawang, benevens van de resie Preanger-Regentschappen de afdeelingen Tjiandjoer, Soekaboemi en Bandoeng geheel en Soemedang, Tjitjalengka, Limbangan en Soekapoerakollot gedeeltelijk. De pas verkregen landen werden bij de evengemelde resolutie gebracht onder de jurisdictie van Batavia, waar alle geschillen moesten beslecht worden. De jaren tusschen 1686 en 1730 gingen voorbij zonder dat in de samenstelling, de rechtsbevoegdheid of den werkkring van het collegie van heemraden ingrijpende veranderingen plaats hadden. Echter was dit tijdperk, ook wat ons onderwerp betreft, niet ge heel onvruchtbaar op wetgevend gebied. Wij hebben gezien dat bij plakaat van 8 Juli 1685 aan het collegie de bevoegdheid was geschonken tot verkoop van onbeheerde of onwettig geoccupeerde gronden en bii dat van 18 Juni 1686 om ongecultiveerde landen in bezit uit te geven. Duidden deze plakaten op de ernstige bedoeling der regeering om de bebouwing der landen in Batavia's jurisdictie te bevorderen en op Padie ongedorschte rijst.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 207