188 „vaste goederen is aanbevolen, waarvan de eygenaars van hier ver- „trocken syn, gehouden sullen wesen de voorsz. goederen voor 't „vertreck van 't laatste retourschip op peene als voren te verkopen." In de samenstelling en de bevoegdheden van het collegie van heemraden kwamen in dit tijdperk geen belangrijke wijzigingen. Alleen werd in 1700 (pl. van 16 Maart) het aantal leden weer tot 9 teruggebracht. Een plakaat van het jaar 1704 voerde eene be lasting op rijtuigen in, ten behoeve van het collegie en een ander van 5 November 1706 gelastte het collegie voortaan een afzonderlijk register aan te houden van alle, in leen uitgegeven landen. Belangrijker was het plakaat van 19 September 1719, dat de rechtsmacht van het collegie regelde en het machtigde, de gijzelingen en parate executiën in sommige gevallen aan heemraden toege staan, tegen alle ongehoorzame ingelanden en bij alle gelegenheden te executeeren, maar tevens de beslissing over particuliere kwesties tusschen de ingelanden onderling, den „ordinairen, dagelijksen regter" overliet. De wetgeving op de in- en overschrijving van vaste goederen onder ging in het tijdperk, dat wij thans bespreken, evenmin belangrijke wijzigingen. De voornaamste volgen hieronder: De plakaten van 27 Februari 1699 en 23 Mei 1709 bevatten toelichtingen tot het pl. van 28 Juli 1695 hiervoor uitvoerig besproken. Het eerste bepaalde dat het recht van overschrijving niet verschul digd was bij overgang van vaste goederen van den eerst stervenden op den langst levenden echtgenoot, onverschillig of die overgang plaats had tengevolge van testamentaire beschikking dan wel Bij boedelscheiding met de medeerfgenamen, of ook wanneer de langst levende na uitkeering van het erfdeel der kinderen de vaste goederen aan zich gehouden had. Het tweede verzachtte eenigszins de strenge strafbepalingen in het plakaat van 1695 tegen overtreders der wetgeving op de in- en overschrijving uitgevaardigd. Het bepaalde: i®. dat wanneer ver zwegen eigendomsovergangen werden ontdekt en de goederen dus zouden moeten verbeurd verklaard worden, de schepenen, mits over tuigd dat de delinquenten alleen uit onkunde overtreden hadden,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 210