189 gemachtigd werden de overschrijving alsnog te doen geschieden, mits terstond het recht van overschrijving werd voldaan. En 2e gaf het den schepenen de bevoegdheid om bij ontstentenis van erf genamen of rechtverkrijgenden van den eigenaar van eenig onroerend goed, dat goed „sonder haar selven al te strict aan eenige subtiliteyten van rechten te binden," over te schrijven ten name van dengene die het in bezit genomen had. Deze laatste machtiging gold echter alleen voor perceelen van zeer geringe waarde. Belangrijker was het plakaat van 23 Maart 1708, dat de strekking had de ingezetenen te vrijwaren tegen bedrog bij het bezwaren of verkoopen van onroerende goederen. Het bepaalde: 10. Dat van alle hypotheken, zoowel die voor de schepenbank als voor weesmeesteren werden gepasseerd, aanteekening moest worden gehouden, niet alleen in dorso van de origineele koopbrieven of akten van eigendomsovergang, maar ook in het door schepenen of weesmeesteren aangehouden protocol, met aanwijzing van datum en folio waarop de verbandbrief geregistreerd stond. Van de royas moest op dezelfde wijze aanteekening worden ge houden. 2e. Dat de secretaris der weeskamer alle nog niet geroijeerde hypotheken moest opgeven aan den secretaris van het collegie van schepenen, ten einde die alsnog op de eigendomsbewijzen aan te teekenen en verder binnen 3 dagen na het verlijden van nieuwe hypotheken voor weesmeesteren, daarvan op gelijke wijze aan den secretaris van schepenen moest kennis geven. De secretaris der weeskamer was aansprakelijk voor alle nadeelen die uit zijne nalatigheid in deze mochten voortspruiten. 3e. De secretaris van schepenen mocht de akten van overdracht van vaste goederen niet aan de gecommitteerde schepenen overgeven om geteekend en gezegeld te worden, dan na daarop in dorso te hebben aangeteekend, niet alleen dat het recht van overschrijving betaald is, maar ook dat hij op alle vorige koopbrieven van hetzelfde perceel, voor zoover die te vinden zijn, van den onderwerpelijken koop en verkoop aanteekening heeft gehouden. 4e. De secretaris van schepenen was verplicht ten verzoeke van ieder die zulks verlangde na te gaan ot perceelen al dan niet be zwaard waren en zoo ja, tot welk bedrag en daarvan desverlangd

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 211