190 een schriftelijk bewijs af te geven, alsmede om op te geven wie de tegenwoordige eigenaar was. Verder werd nog last gegeven tot het aanleggen van een uitvoe- rigen alphabetischen naamlijst zoowel van eigenaren als van hypo thecaire schuldeischers. Het plakaat van 27 April 1717 bepaalde verder dat het recht van overschrijving ook moest geheven worden, wanneer de goederen van een overledene op erfgenamen in een der zij-liniën overgingen. Ver kochten deze echter die goederen binnen den bepaalden tijd als „effecten" van den overledene, dan was deze belasting niet verschul digd, daar ze reeds geheven werd van de koopers. Dit plakaat bewijst dat de compagnie, hoewel niet ten onrechte steeds als uiterst fiskaal voorgesteld, het grondbeginsel van halen wat binnen haar bereik viel, althans niet toepaste wanneer dit met recht en billijkheid in strijd was. De considerans van dit plakaat toch luidt, dat de erfgenamen deze belasting niet behoefden te voldoen, „omdat de Heer zijne gerech tigheid reeds in het collaterale genoot van den kooper en de be tasting met geen billickheyt dubbeld kon gevordert worden." Ook het plakaat van 3 October 1730 gaf een doorslaand bewijs van het gezond verstand onzer voorvaderen. Van tal van perceelen, vooral van die welke reeds geruimen tijd geleden waren uitgegeven, waren natuurlijk de erf- of meetbrieven niet bijster goed in orde. Bij de toeneming van het aantal perceelen, op welke zakelijke rechten rustten, vermeerderde natuurlijk het gevaar dat de onnauwkeurige erfbrieven aanleiding zouden geven tot geschillen en processen. Om nu te bewerken, dat langzamerhand van alle bestaande perceelen de erfbrieven goed in orde kwamen, bepaalde het bovengenoemde pla kaat dat het collegie van schepenen geen overdracht van perceelen meer mocht aannemen, dan nadat die door de gezworen landmeters op nieuw zouden gemeten zijn en een verbeterden erfbrief daarvan afgegeven. De regeering voegde echter aan hare bepaling de clausule toe, dat deze hermeting alleen behoefde te geschieden bij den eerst volgenden verkoop na den datum van het plakaat, zoodat hierdoor verkregen werd dat, zoodra alle perceelen eenmaal zouden zijn over-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 212