199 Behalve de hiervoren beschrevene graadmetingen werden in verschillende landen triangulatien verricht, zooals in Wurtemburg door Bohnenberger waarvan de resultaten door Kühler werden uitgegeven; in Nederland door Krayenhoff die in het bekende werk de uitkomsten heeft medegedeeld; in Beijeren door Soldner en Schwerdin Hessen-Darmstadt door Eckhardt, in Kurhessen door Gerling; in Mecklenburg door Paschen; Thüringen is in den nieuwsten tijd door den Pruisischen generalen staf gemeten; Oostenrijk eveneens door den generalen staf; de Pruisische triangulatie is door Baeijer van de Russische tot aan de Fransche grenzen verricht, en aan de Russische, Oostenrijksche, Beijersche, Hannoversche, Fransche en Deensche metingen aangesloten. Belgie is in 1849 door generaal Nerenburger, Zweden en Sardinië door den generalen staf getrianguleerd. Onder leiding van generaal I b a n e z werd in Spanje eene graadmeting verricht, waarvan de bizonderheden in de Astron. Nachr. no. 1462 werden nedergelegd. De driehoeksmeting bestond uit drie driehoekennetten van het noorden naar het zuiden, het eerste door den meridiaan van Salamanca, het tweede door dien van Madrid, en het derde door dien van Pamplona. De langste boog bevatte 7s35m. Voorts werden die meridiaanbogen door sneden door drie driehoekennetten in de richting van de parallelbogen, en wel het noordelijkste van Gerona over de noordelijke grens van Portugal tot aan den Oceaan, het middelste door Madrid, en het zuidelijkste van het eiland Formentera tot Lissabon, welke laatste boog 11 graden bevatte. De geodetische operatien werden door officieren uitgevoerd, met de astro nomische was de sterrewacht van Madrid belast. De lengteverschillen wer den door middel van den telegraaf ten opzichte van Madrid bepaald. Negen bases werden gemeten, de driehoekszijden hadden eene gemid delde lengte van 40 kilometers, door heliotropenlicht werden de driehoeks- punten zichtbaar gemaakt. Voor de hoekmeting werden instrumenten van Ertel uit Munchen, Repsold uit Hamburg en Pistor en Martins uit Berlijn gebezigd. Ook in Amerika werden sedert 1845 onder leiding van verschillende per sonen triangulatien verricht, terwijl in Chili Fransche geodeten dezelfde werkzaamheden ondernamen. In onze Oost-Indische bezittingen zijn in 1854 de ingenieurs S. H. en G. A. de Lange met de triangulatie van Java aangevangen, en wel van 18541857 in de residentien Cheribon, Banjoemas, Kedoe en Bagelen. Deze triangulatie, slechts voor topographische doeleinden ondernomen, werd van 18581861 gestaakt; na dien tijd is zij echter onafgebroken voortgezet door de ingenieurs van As peren, Vos win kei, Dorse- „Précis Historique des opérations géodésiques et astronomiques, faites en Hotlande",

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 221