dat de fout van vele triangulatien kleiner is dan jqo 000 voor,-s zouc^en de breedtebepalingen minstens op 0."3 nauwkeurig moeten zijn, en zouden de lengtebepalingen langs telegraphischen weg gevonden worden. Voor het aandeel dat ons land in de onderneming zou hebben, werd prof. Kaiser afgevaardigd, ten einde in vereeniging met generaal Baeijer de daartoe noodige plannen te beramen. Na dien tijd hebben de meeste van vorengenoemde Staten zich beijverd, de noodige waterpassingen en triangulatien te doen verrichten. Jaarlijks worden de bizonderheden dier opera tien bekend gemaakt door de rapporten van het centraalbureau der Europeesche graadmeting. Voor zooveel ons land betrefr, waren we in de gelegenheid door middel van dit tijdschrift kennis te maken met het verslag over de jaren 1885,1886 en 1887 der Nederlandsche commissie, waarvan prof. van de Sande Bakhuijzen voorzitter en prof. Scho 1 s secretaris is. SLOT. Uit het voorgaande geschiedkundig overzicht zien wij, dat de bepaling van de afmetingen van den planeet dien wij bewonen, van de vroegste tijden af tot op heden, steeds een onderwerp is geweest dat de grootste belangstel ling der verschillende volken heeft opgewekt. Nadat Aristoteles zijne meening omtrent eene bolvormige gedaante der aarde had bekend gemaakt, en na hem eenvoudige praktische waarnemingen een ieder in staat stelde zich van de juistheid dier bewering te overtuigen, was het alleen de grootte van dien bol die de nieuwsgierigheid gaande maakte. Het denkbeeld uit de lengte van een boog den omtrek van den bol afteleiden lag even goed ten grondslag aan de ramingen in de oudheid gedaan, als aan de metingen in de nieuwste tijden verricht. Veel meer toch dan schattingen van den omtrek kon men de verschillende pogingen, die tot aan de meting van kalif Mamoen werden gedaan, niet noemen. Immers al moge de wijze, waarop Eratosthenes zijne aardmeting verrichtte, wiskunstig volkomen correct worden genoemd, wij hebben gezien dat de praktische uitvoering geen grond opleverde om daarvan een gewenscht resul taat te verwachten; doch de voornaamste oorzaak waarom bij de ouden slechts van eene schatting van den omtrek kan sprake zijn, ligt in de nog tot op dit oogenblik bestaande onzekerheid omtrent de door hen gebruikte maten en de verschillende waarden door hen zelf daaraan toegekend. Eerst uit den glanstijd der Arabische kalifen dagteekent dan ook eene 202

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 224