209 Baeyer ontworpen en door een voldoend aantal slingermetingen, bevrijd van alle onnauwkeurigheden, de afwijkingen van den regelmatigen vorm der aarde leeren kennen, wellicht komt de ellipsoide, afgescheiden van die oneffenheden, dan overeen met een regelmatig omwentelings-lichaam waarvan de afplatting toevallig ggg bedraagt; de verhouding van de middelpunt vliedende en de zwaartekracht aan den equator. Wij stipten reeds aan hoe te gelijk met de geodetische operatiën, noodig voor de bepaling van de afmetingen der aarde, in bijna alle beschaafde landen uitgestrekte triangulatien werden verricht ten einde nauwkeurige kaarten te verkrijgen. Ons land werd voor dat doel door Kraijenhoff van een net van driehoeken voorzien waarvan de uitkomsten werden, neergelegd in de bekende „Précis Historique des opérations etc aan dat primaire net bestaande uit 162 driehoeken werd later door de genie een secondair net van driehoeken ver bonden, voor de vervaardiging van de militaire topographische kaart. Een langdurig en grondig onderzoek van Kraijenhoffs metingen door Cohen Stuart en Kaiser verricht, heeft echter tot resultaat gehad dat die uitkomsten geen voldoenden graad van nauwkeurigheid bezaten om gebruikt te worden voor de Europeesche graadmeting, waaraan ook ons land hare hulp had toegezegd. De van 18661878 door Stamkart verrichte metingen voor eene nieuwe driehoeksmeting in ons land bleken na een nauwkeurig onderzoek, door Schols en Oudemans verricht, evenmin aangewend te kun nen worden voor de Europeesche graadmeting, zelfs waren die uitkomsten volgens het oordeel van vorengenoemde geleerden minder nauwkeurig dan die van Kraijenhoff. In hare missive van 28 Februari 1885 drong de Rijks-Commissie voor graadmeting en waterpassing bij Zijne Excellentie den Minister van Binnen- landsche Zaken er op aan om bij gelegenheid van de deelneming aan de algemeene Europeesche graadmeting een geheel nieuw primair net van triangu latie over Nederland samen te stellen. Zij wees in hare missive op het veelzijdig nut eener nauwkeurige primaire triangulatie, eerstens wijl ons land daardoor de verplichtingen kan nakomen waartoe het zich in 1864 op uitnoodiging van de Pruisische regeering ver bond, en vervolgens wijl eene nauwkeurige driehoeksmeting voor een deugdelijk Kadaster onontbeerlijk is. Genoemde commissie heeft hare pogingen met gunstigen uitslag bekroond gezien, aan haar is het verrichten eener geheel nieuwe primaire niet alleen, doch ook de uitvoering eener nieuwe secondaire triangulatie over ons land opgedragen. Vooral voor de belangrijke tak van den Staatsdienst het Kadaster is eene nauwkeurige secondaire triangulatie van het grootste belang, daar alle pogingen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 231