ONUITWISCHBARE EN ONVERANDERLIJKE O. I. INKT. Onder dit opschrift komt in V Illustration 26 Jan. 1889 het volgende stukje voor: „Men kan de O. I. inkt, dit onmisbaar hulpmiddel voor het vervaardigen van kaarten en teekeningengemakkelijk onuitwischbaar maken. Na de inkt zacht met water te hebben aangewreven totdat de juiste tint verkregen is waarvan ieder bekwaam teekenaar het geheim kent, is het voldoende er ongeveer 2°/0 van zijn volume eener oplossing van dubbel chroomzure potasch aan toe te voegen. „Hoe echter deze inkt onveranderlijk en vloeibaar te houden, is eene andere vraagdie minder gemakkelijk is op te lossen. „Evenwel men brengt tegenwoordig vloeibare O. 1. inkt in den handel; de kunstgreep bestaat hierin, dat men aan ieder fleschje eenige druppels salpeterzuur toevoegt. De gemakzuchtige teekenaar, die om de moeite te besparen zelf zijn inkt aan te wrijven, tot dit bedriegelijk handelsprodukt zijn toevlucht neemtzal er de gevolgen van ondervindenHet salpeterzuur zal zijne trekpennen bederven waarvoor hij weldraals straf voor zijn gemak zucht, nieuwe zal moeten koopen. Men moet in deze wereld niet te veel tijd willen winnenmen verliest met de poging er toe soms veel geld." Het gebruik van dubbel chroomzure potasch of kaliumbichromaat (K2 Cr2 07) een rood zout, bij alle apothekers verkrijgbaar en bij 20 graden oplosbaar in 8 maal zijn gewicht aan water om het uitvloeien van O. I. inkt bij het kleuren der kaart te voorkomen, schijnt het eerst te zijn aanbevolen door Dr. Brecht te Strassfurt (zie mededeeling van Gerke in het Zeitschr. f. Verm. 1882 S. 245.) Het recept van O. I. inkt is lijm met zwartsel. Gom of lijm vermengd met kaliumbichromaat wordt door het licht onoplosbaar men moet daarom de inkt 1 2 uren aan het daglicht blootstellen en bezit dan eene groote aantrekkingskracht voor zwartsel. Men gebruikt daarom lijm en kaliumbi chromaat wel als gevoelige plaat in de photographie (zoogenaamde kooldruk), de niet verlichte deelen worden weggewasschen. De gewone beenderenlijm stolt bij afkoeling, tenzij er salpeterzuur aan toegevoegd isdit is de redenwaarom in sommige inktsoorten salpeterzuur voorkomt. Doch andere gom- of lijmsoorten bijv. Arabische gom

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 234