OVERZICHT VAN DE GRAADMETINGEN IN NEDERLAND Dr. J. D. van der Plaats. (Vervo/g van blz. 42) Hoofdstuk III. Krayenhoff. Krayenhoff was geneesheer van zijn vakmilitair van betrekking. Hij ontbeerde de opleiding en de rustdie tot groote wetenschappelijke werken noodig schijnt. Met hulpmiddelen ver beneden die van den tegenwoordigen tijdmet instrumenten in wier gebruik de ondervinding alleen hem onderrichtte, heeft hij te midden der politieke woelingen van het eerste decennium dezer eeuw, in verbazend korten tijd, eene triangulatie volbracht, die op waardige wijze de rij der werken met oude instrumenten en oude rekenwijzen afsluit. Onoverdacht en mateloos was de bewonderingdie hem eene halve eeuw lang in Nederland ten deel gevallen is; onverdiend hard en niet onpartijdig de critiekdie sedert 25 jaren hem drukt. In het Buitenland heef t men op zijn werk bijna geen acht geslagende ongunstige voorstelling door GAUSS gegevenheeft aldaar haar doel niet gemist. Krayenhoff s triangulatie is waarschijnlijk ook thans nog voldoende voor de behoeften eener graadmetingzij zou het zeker wel wezen, zoo hij de voorgenomen basismeting in Friesland had uitgevoerd. Hoogstens zou men enkele driehoeken in het N. O, moeten hermeten. De geodesische en astronomische waarnemingen van Krayenhojj staan gelijk met de besten van hun tijd. Maar hij meende op ruimer schaal, dan men tegenwoordig zou toestaan, waarnemingen te mogen verwerpen en uitkiezen. Hij heeft van deze handehvijze volstrekt geen geheim gemaaktmaar had ze in het gedrukte werk uitvoeriger moeten toelichten. Krayenhoff was de eerstedie een uitvoerig en nauivkeurig gemeten driehoekennet te vereffenen had. De methode der kl. Qu. bestond nog DOOR

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 239