218 met, en hij kon slechts van eene vereffening op het praktische gevoel gebruik maken. Met juisten blik heeft hij de drie soorten van voor waarden onderscheiden en tot hun recht gebracht. Aan de zijdenvergelijkingen gaf hij den eleganten log. sin.vorm, waarin zij nog gebruikt worden. Maar eene volledige te zamenstel- ling van al de voorwaarden en van de veranderingen, welke de hoeken bij de vereffening ondergingen, ontbreekt aan zijn werk. Daarom kon eene oppervlakkige lezing tot een veel te gunstig oordeel aanleiding geven. Eene halve eeuw lang zijn noch het Précis historique, noch de manuscripten, naar behooren gelezen. Onverantwoordelijk is de wijze waarop de secundaire metingen van Krayenhoff zijn verwaarloosd. Zij zijn doorgaans van beter gehalte dan de 50 jaren later verschenen Meetkunstige Beschrijving. Inhoud. 12. Levensschets. 13. Geschriften van Krayenhoff over zijne meting. 14. Over de Geodesie en Astronomie in Nederland. Het net van Perny. Geschiedkundig overzicht der metingen van Krayenhoff. 12. Levensschets. x) Cornelis Rudolphus Theodorus Krayenhoff werd den 2den Juni 1758 te Nijmegen geboren. Hij studeerde te Harderwijk in de medicijnen, vestigde zich in 1784 als geneesheer te Amsterdam en oefende dit vak gedurende elf jaren met veel succes uit. Hij schreef in dien tijd eenige wetenschappelijke verhandelingen over electriciteitde eerste bliksematleider in ons land werd door hem in 1782 op den Martinitoren te Doesburg geplaatst. Daarnevens Zijne Eigen-levensschets is opgenomen in den Recensent ook der Recen senten 1841, deel 34b blz. 46 66, en meer uitvoerig in een afzonderlijk werk: Levensbijzonderheden van den Luit. Gen. Baron Krayenhoff, door hem zeiven in schrift gesteld en op zijn verlangen in het licht gegeven door Prof. H. W. Tydeman. Nijmegen 1844. Een uittreksel uit dit laatste boek is de geïllustreerde en aangenaam geschreven Levensschets, door P. H. Craandijk in Eigen Haard 1888 eerste aflevering. Zie ook: P. H. van der Weijde: Tijdschrift voor de Wis- en Natuur kunde, 1842 II blz. 50.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 240