220 Dit moge genoeg zijn om den man te kenschetsen. Zijne werken op het gebied der Versterkingskunst en van den Waterstaat zijn algemeen bekend. Van 5 Mei18 Sept. 1825 maakte hij eene onderzoekingsreis naar onze W.-I. eilandenOndertusschen waren malversatiën ontdekt, gepleegd door eenige officieren, welke onder zijne opperste leiding de vestingwerken langs de zuidelijke grenzen aanlegden. Krayenhoff werd gepensionneerd, voor het Hoog Militair Gerechts hof gedaagd, maar na een onderzoek dat vier jaren duurde, vrijge sproken. Hij huwde daarna voor de tweede maal en stierf „na een bijzonder gelukkigen en genoegelijken ouderdom, steeds in werk zaamheid doorgebracht" den 24 November 1840 te Nijmegen. Het Fort Krayenhoff, gebouwd nabij de plaats waar eens zijn ouderlijk huis stond, „vereeuwigt zijn naam en is de rustplaats zijner asch." Krayenhoff bezat een rijke verzameling van natuur- en sterre- kundige instrumenten, en hij was steeds bereid om jongeren in deze wetenschappen voort te helpen. Van 18271833 hield hij talrijke voordrachten over natuurkunde en deed hij nog een aantal sterre- kundige waarnemingen. Het is geene overdrijving te beweren, dat zonder van S win den, Krayenhoff en Moll het eerste vierendeel dezer eeuw eene licht- looze plek zou wezen in de geschiedenis der exacte natuurweten schappen in Nederland. 13. Geschriften van Krayenhoff zeiven over zijne Driehoeksmeting. De gedrukte mededeelingen van Krayenhoff zijn in chronolo gische volgorde: 1°. Batavische Vermessung, Schreiben des Oberst-Lieutenant Krayenhoff an Freiherrn von Zach, herausgeber der Monatliche Correspondenz, Febr. 1804, Bd. IX, S 168, 264. Van dezen brief, gedateerd Haag 30 Nov. 1803, is het Neder- landsche origineel later ook gedrukt in de Algem. Konst- en Letter bode van 10 April 1804 blz. 225240. Deze verhandeling geeft een overzicht van de eerste periode der geodesische werkzaamheden van Krayenhoff. In vier bijlagen Voor het Fort Amsterdam op Curasao vond hij bij deze gelegenheid als ligging: 12°6'32" NB en 74°49'15" WL. van Amsterdam.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 242