226 Het Pre'cis Historique is het laatste en belangrijkste geschrift1), dat Krayenhoff over zijne triangulatie in het licht gegeven heeft. De beroemde Fransche graadmeting is door Delambre in zijn Base du Système Metrique (3 tomes, Paris 1806, 1807, 1810) beschreven met eene uitvoerigheid zoo groot als nimmer voor of na hem is gedaan. Deze wijdloopigheid maakt zulk een werk bijna onleesbaar en is zeer onaangenaam voor hen, die alleen een overzicht van de methode en uitkomsten wenschen. Maar voor iemand, die van de meting eene studie wil maken, is het van onschatbare waarde, dat alle details der waarnemingen geboekt staan en dat alle formules en berekeningen volledig afgeleid zijn. Krayenhoff zegt over de theorie zeer weinig; daarom is zijn werk alleen goed te begrijpen voor wie Delambre's geschriften kent. Maar ook de waarnemingen zijn door onzen landgenoot veel minder uitvoerig medegedeeld, en dit gemis is moeielijker te verhelpen. Wij zouden gaarne in het P. H. gevonden hebben: le. eene nadere beschrijving der instrumenten en een onderzoek naar hunne nauwkeurigheid; 2e. eene beschrijving van de stations, de standplaatsen en hunne hoogten boven den grond en boven de zee; 3e. de uitkomst van elke serie van hoekwaarnemingen met opgave van de waarnemers, van de omstandigheden en van de redenen waarom zij later al of niet verworpen is; 4e. lijsten: van de sluitfouten der rondmetingen, der driehoeken, der log. sin. van de basishoeken der polygonen; van de absolute en betrekkelijke verschillen der uitkom sten langs twee wegen voor ééne zijde gevonden en van de veran dering die elke hoek bij de vereffening onderging; 5e. eene beschou wing over de vereffening van den zuiderzee-vijfhoek; 6e. de waarden der breedte en lengtebogen tusschen 51° en 53°50 van 10 tot 10'. Zonder deze lijst zijn de geographische plaatsberekeningen onge nietbaar. Onderscheidene van deze lijsten kan de lezer zelf te zamen stellen, no. 1, 2 en 3 echter niet; no. 3 zou den omvang van het boek verdubbeld hebben. Mogen wij Krayenhoff hard vallen, dat hij dat alles uit zijn boek heeft weggelaten? Eigenlijk niet. Wees men Het is opmerkelijk, dat Cohen Stuart, Kaiser e. a. de werken hier onder 1°, 2° en 3° beschreven geheel ignoreeren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 248