248 kadaster een zoogenaamd grondboek te maken, zal ik niet beslissen, maar zooveel is zeker dat verscheidene deskundigen daaromtrent zeer verschillend oordeelen. Er worden verscheidene deskundigen gevon den, die van meening zijn, dat het bepaald onmogelijk is, ons ka daster te hervormen tot een grondboek." Ook notaris Cool en in het hier voorafgaand artikel uit zich in dezen zin: „Wordt van de eene zijde verlangd de onverwijlde invoering van een rechtsgeldig kadaster naar het elders bestaande Grondboekstel sel, van de andere zijde worden daartegen zoo 'n tal van bezwaren geopperd, vooral financieële," enz; Deze en dergelijke misvattingen zijn meer algemeen verspreid, dan de meeste kadastrale deskundigen vermoeden. De beteekenis van ons kadaster en van de verbeteringen, door de Vereeniging van Kadaster en Landmeetkunde gewenscht, zijn nog veel te weinig be kend en onbekend maakt onbemind. Zonder verder onderzoek wordt in den regel aangenomen door degenen, die bezwaren hebben tegen de invoering van een grondboek,1) of deze ontijdig achten, dat hunne bezwaren ook gelden tegen een kadaster met bewijskracht. Geheel ten onrechte. Voor de zekerheid van den grondeigendom moet aan tweeërlei eischen worden voldaan. De kooper of geldschieter moet nl. zeker heid hebben: 1°. omtrent de identiteit en rechtsbevoegdheid van den persoon, met wien hij handelt: het subject der rechtsbetrekking. 2°. omtrent de ligging, aard en grenzen van het onroerend goed het object der rechtsbetrekking. De wetenschap omtrent het subject kan grootendeels worden ge put uit openbare eigendomsregisters. Hoe deze zijn ingericht, welk stelsel zij moeten dienen, doet hier ter zake weinig af. Omtrent de beteekenis van het Duitsche grondboekstelsel heerschen hier te lande dwaalbegrippen zelfs onder personen, bij wien men die het minst zou verwachten. De vraag, of het overigens zoowel in economi- schen als juridischen zin het beste thans in werking zijnde stelsel is, hopen wij in den volgenden jaargang uitvoerig te behandelen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 270