265 184,9382 74 7053 Delambre V 16g 1",05; bij Me'chain y =0",98 259,6435 Te zamen V 1 ,03. Wij hadden dus recht om boven voor de nauwkeurigheid der hoekmetingen omstreeks 1" aan te nemen. Het verschil tusschen Delambre en Méc.hain is gering, en men zou dus verwachten, dat de beide helften dezer meting in nauwkeu righeid ongeveer gelijk staan. Maar in de laatste jaren is onder leiding van Perrier de geheele meridiaan op nieuw gemeten. Over de uitkomsten is reeds medegedeeld (Comptes Rendus de l'Acade'mie, 1889, t. 108 p. 125) dat de uitkomsten van Méchain verrassend nauwkeurig zijn (de verschillen met de nieuwe meting bedragen nog niet 1/100 000), terwijl die van Delambre 1/14000 in positieven en 1/22000 in negatieven zin afwijken. Wij besluiten hieruit: 1° dat de nauwkeurigheid eener triangulatie met zekerheid alleen is te beoordeelen als men ze vergelijken kan met latere waarnemin gen van ontwijfelbaar grootere juistheid. Voor het net van Krayenhoff bestaan dezulke nog niet. 2° dat een verstandige keuze tusschen de verschillende waarne mingen derzelfde grootheid een veel beter resultaat kan geven dan het strenge mathematische gemiddelde. 16. Statistiek van het Net van Krayenhoff. Wij laten bij de volgende beschouwingen buiten rekening: de sta- Er is nog dit verschil, dat Delambre met de grootst mogelijke eerlijk heid al zijne waarnemingen mededeelde, terwijl Méchain een belangrijk aantal verzweeg. Delambre was niet bepaald afkeerig van uitkiezen (ofschoon hij zich geschikt heeft naar de strenge regels der Commissie). „Mais quel que soit le parti que l'on préfère il me semble qu'on doit tout publier." „Quand il s'agit d'observations qu'on n'a pas l'occasion de répéter k volonté l'astro- nome, qui est chargé d'une mission publique, doit au gouvernement qui l'a employé et k tous les savans qui liront son ouvrage, le compte le plus scrupuleux de tout ce qu'il a observé. II peut avoir son advis et en exposer les raisons, mais il doit par une publication entière mettre ses lecteurs portée de tirer de son travail toutes les conséquences aux quelles ce travail peut conduire." In Nederland schijnt men over dat uitvoerig publiceeren wel eens anders gedacht te hebben.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 287