281 linker voorwerp en dit a K.M. verwijderd, dan zal de hoek 9",3/a te groot gevonden worden, en is de kijker op het rechter voor werp gericht, 9 3/a te klein. Na een even aantal repetities is de geweest zijn, voor den hoek Amsterdam in driehoek no. 64, b.v. 0", 13. Deze excentriciteit heeft geen invloed op de sluitfouten der rondmetingen en der driehoeken, maar wel is zij zeer merkbaar in de zijdenvergelijkingen. Voor de azimutbepalingen volgde Krayenhoff tot 1810 de methode van Delambre: meten van den hoek tusschen een toren en de zon. Deze scheeve hoek werd tot den horizon herleid; het azimut der zon volgde uit het tijdstip der waarneming. Zeer nauwkeurig was deze methode niet en zij veronderstelt groote vaardigheid bij den waarnemer en nauwkeurige kennis van de straalbreking. Kray. heeft een groot aantal van deze waarnemingen gedaan, o. a. op den Hettenheuvel, maar ze ten slotte allen verworpen. Te Amsterdam en te Jever gebruikte hij een grooten kijker, draaibaar om een horizontale as; deze wordt gericht op het aardsche voorwerp, dan hooger gericht en de tijd bepaald, waarop de zon door. de verticaal van dat voorwerp gaat. Deze methode, door Kr. zelf uitgedacht, is goed gevonden, maar staat toch verre ten achter bij de tegenwoor dige handelwijzen, (afkomstig van Roy) waarbij men op de sterren (meestal de poolster) richt. Maar de kijkers van Kr. waren te zwak om bij dag de poolster te kunnen zien, en bij nacht zou een lamp op het aardsche voorwerp noodig geweest zijn. Ook was de plaats der poolster 4s en die der zon slechts Os, 67 onzeker. Is fout in den waarnemingstijd geeft met de zon reeds 10" fout in het azimut, en dus is het niet te verwonderen, dat de waarne mingen van Krayenhoff onderling een enkele maal 30" tot 60" af wijken. 18. Astronomische Uitkomsten van Krayenhoff. Nauwkeurigheid der hedendaagsche Waarnemingen. Vóór Méchain et Delambre mat men de poolshoogte (breedte) met behulp van groote quadranten en reusachtige sectors. De Fransche In den regel zal hij alzoo zeer klein

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 303