30 de lijn Antw. Br., dan moet gij ze „derdewerf dweers van een ander plaetse aansien." Later zegt Gemma nog: „Men soude hier vele mogen bringhen uut die tafelen van Sinus, maer dat hebbe ik alwillens achtergelaten, om dat te groot ende te hooge is voor den gemeynen man." Gapittel 2. Constructie eener kaart als alle rechte distantien tot twee plaatsen bekend zijn. Gapittel 3. „Om te vinden de distantie van eenigher plaetsen die ghij sien meucht, hoeverre datse oock verschilt," meet men een basis die met het gezochte punt een rechthoekigen driehoek vormt en meet in dezen driehoek nog eene lijn b evenwijdig aan de basis en op een afstand c van dezen. De gezochte afstand is dan --. Of, capittel 4, gij meet den scherpen basishoek met een in- ab' strument, waarop rechtstreeks de tangens is af te lezen. Capittel 5. Meet een basis, en de hoeken van dezen met de lijnen naar verschillende plaatsen getrokken. Na constructie op een bekende schaal, is ook de onderlinge afstand dezer plaatsen op het papier uit te meten. Gapittel 6. In kaart brengen als bekend zijn de distantien en de azimuts (voerstraalmethode van S c h o 1 s). Capittel 7. Hoe men het „verschil der [geographische] lengden bekennen sal uuter differentien der breeden en de rechter distantien." Dit geschiedt door het theorema van Pythagoras, bekend zijnde 1 breedte 15 mijlen en een tafel van de lengtegraden. Naschrift. Geheel nauwkeurig kunnen deze „carten int plane" niet zijn: de lengten, afstanden of azimuts zullen eenige minuten fout zijn. „En die reden is dese, dat tgene dat spheerwijs is, niet en accordeert metten effenen.." Mij dunkt dit geschrift hoogst merkwaardig: de theorie der trian gulatie is er volledig in ontwikkeldde berekening „met die tafe len van Sinus (zie boven) zou voor Gemma geen bezwaar hebben gehad. Maar het blijkt niet, dat de methode door hem ol een ander ernstig is toegepast. De uitgave van het jaar 1609 Am sterdam, die ik boven steeds citeerde, is geheel gelijk aan die van 1533. De werken van Eratosthenes, Ptolemaeus en Gennna

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 34