50 ontcijferen, en op die wijze eene Egyptische wereldkaart voor zich en zijne medebewoners vervaardigd heeft. Iets dergelijks moet het geval zijn geweest, want eenerzijds is het een feit, dat de Grieken reeds vroeg wereldkaarten bezaten, anderzijds dat zij ze zelf niet uitgevonden hebben. Voor de geschiedenis der graadmetingen in de oudheid is die van de we reldkaarten van het grootste belang, zonder kaarten toch had men zich geene duidelijke voorstelling van de aarde kunnen vormen. Even zeker als wij kunnen aannemen dat in Egypte de eerste wereldkaar ten zijn vervaardigd, met even groote zekerheid kunnen wij besluiten dat al daar de eerste graadmetingen werden verricht. Reeds Aristoteles had een begrip van de grootte der aarde, aan het eind van het tweede boek nept oupauou voert hij bewijzen aan voor hare bolvor migheid, en maakt melding van eene soort van stadie welke het honderd duizendste deel van den afstand van den equator tot de pool zou uitmaken, en die sedert onheuchelijke tijden de standaardmaat der lengtemetingen in Azie is geweest. De maten in gebruik bij de oude Perzen, Egyptenaren en Chaldeërs wer den gemakkelijk door uiterst eenvoudige betrekkingen daarvan afgeleid en, uitgaande van de bepaling van den Nijlmeter, vindt men de waarde gelijk 100,1025 Meter. Fréret, geboren te Parijs 1668, die zich bezighield met de chronologie der oude volkeren, heeft de oudheid van deze meting aangetoond en wel dat zij tot den tijd van Sesostris (het eind van de 14e eeuw V. C.) opklimt; uit het geringe verschil dat die meting met den Franschen hektometer oplevert, kan men nagaan hoe groot de vorderingen der mathematische wetenschappen bij dat volk waren. Herodotus kende den Schönus 60 stadiën toe, deden de wiskunstenaars ten tijde van Aristoteles evenzoo, dan verkregen zij uit de door de Egypte naren gevonden waarde voor den omtrek der aarde 6300 (6364) schöni, na dat getal met 60 vermenigvuldigd te hebben 378.000 (381.840) stadiën, waar voor Aristoteles het ronde getal 400.000 stadiën opgaf, de graad bevat dan 1050 (1060%) stadiën. Wij hebben uit het voorgaande gezien hoe door de oude Egyptenaren en na hen door de Grieken pogingen in het werk werden gesteld om tot de kennis van den omtrek der aarde te komen. De oudste bekende graadmeting waaromtrent ons de bizonderheden door K 1 e- o me des zijn geworden, werd echter verricht door Eratosthenes (276—194 V. C.) de geleerde bibliothecaris van koning Ptolomeus Evergetes te Alexandrië. Hoewel in alle werken deze groote daad eene rol speelt, en zelfs in leer boeken en populaire verhandelingen steeds over de meting van Eratosthenes gehandeld wordt, kan men niettemin gerust beweren dat de bizonderheden dier meting tot de minst bekende zaken behooren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 56