54 Aristarchus verbeterde het instrument door het platte vlak te ver vangen door een half kogelvormig bekken, en door op de binnenvlakte ver deelingen aan te brengen zoodat zonder voorafgaande trigonometrische be rekeningen de hoek direct kon worden afgelezen. Hoewel er in de oudheid evenmin als thans gebrek aan bestrijders was, en de handelwijze van Eratosthenes aan eene scherpe kritiek blootstond, toch kenden zelfs zijne heftigste tegenstanders hem alle eer toe voor dit ge deelte van het vraagstuk. Als voornaam tegenstander van den Alexandrijn noemen wij de in astro nomische zaken bekende architect Vitruvius, de gevaarlijkste maar te vens de eerlijkste was ongetwijfeld Hipparchus, de met recht gevierde astronoom wiens hierop betrekkelijke uitlatingen ons door Strabo geworden zijn. Juist Hipparchus verklaarde niets tegen het astronomisch gedeelte van de „aardmeting" te hebben, berekeningen toch door hem verricht stemmen ta melijk wel met de waarnemingen van Eratosthenes overeen, echter kan niet ontkend worden, dat het zuiver astronomisch gedeelte van de „aardmeting" aan twee fouten mank gaat, wier opsporing en verwijdering reeds in dien tijd mogelijk was. De beide steden Syene, thans Assuan, nog steeds de grensplaats van het eigenlijke Egypte en Alexandrie, liggen niet op denzelfden meridiaan. De eerste heeft volgens N o u e 1wiens waarnemingen van het jaar 1836 dag- teekenen eene noorderbreedte van 24?5m23s en eene lengte (ten opzichte van Parijs) van 30?30m18sde laatste daarentegen eene breedte van 3lel2m53s en eene lengte van 27s32m35s. De beide steden verschillen dus volgens Nouet en den bekenden zeekaarten vervaardiger Daussy 2?57m43s in lengte, dus bijna drie graden, zoodat wanneer de zon in Syene culmineert (door den meridiaan gaat) dit in Alexandrie juist 12 minuten vroeger heeft plaats gehad. Evenmin ligt Syene juist op den keerkring, want al nemen wij in aanmer king dat de helling der ecliptica veranderlijk is, en toen grooter was dan thans, zooals wij in het voorgaande gezien hebben, heeft toch Syene ook toen buiten de tropische luchtstreek gelegen. Neemt men deze beide fouten in aanmerking, en voert daarna de bewer king uit, dan vindt men dat de afstand der beide steden niet, zooals Era tosthenes vond, het 50ste maar ongeveer het 46sle deel van een grooten cirkel is. Nadat de afstand van de beide plaatsen in graden bepaald was, was de vraag dien afstand in de lineaire maat uit te drukken. Eratosthenes meende gevonden te hebben dat Syene van zijne woonplaats in rechte lijn 5000 stadiën verwijderd was,* uit de evenredigheid O 5000 1Vso vond hij de gezochte grootte 250.000 stadiën. Volgens d'Anville was de afstand Alexandrie-Sjyene 4180 stadiën.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 60