61 Daar wij echter gezien hebben dat de metingen van dien geleerde niet veel vertrouwen verdienen, ligt het vermoeden voor de hand, dat hij gehoord had dat de toenmaals wegens hunne astronomische kennis zoo hooggeroemde Chaldeërs deze waarde aannamen, en die toen als door hem zelf gevonden, heeft uitgegeven. De van Qodama bewaard geblevene meettheorie is een bewijs voor den Chaldeeuwschen oorsprong van den omtrek der aarde op 8000 farsangen ook daar Mashallah en meer anderen onder de eerste Arabische astronomen die uit de Harranische (Chaldeeuwsche) school zijn voortgekomen, zich aan deze waarde hielden. Wij vinden echter bij M a s u d y eene meer rationeele meettheorie "Ptolo- meus gelooft dat de omtrek der aarde met alle bergen en zeeën 24000 mijlen (8000 farsangen) en de middellijn 7636 mijlen bedraagt, verder is het de meening, dat men deze waarde op de volgende wijze gevonden heeft. Men bepaalde de poolshoogte van twee plaatsen b. v. Tadmor (Palmyra) en Ragga (Nicephorium) en vond dat zij in de laatste 35 Vs in de eerste 34 graden bedroeg en de steden alzoo 1 V3 graad van elkander verwijderd waren. Men mat dan den afstand en vond daarvoor 88 8/g mijlen. De cirkelboog (l£20m) kwam alzoo overeen met den afstand 88 8/g de graad heeft bijge volg eene lengte van 66 mijl, terwijl de omtrek 24000 mijlen bevatte. Masudy zegt niet dat men den afstand tusschen Tadmor en Ragga ge meten heeft, maar dat men door die methode het doel kon bereiken. Nagut Mugam noemt bij deze meting Harran en een berg bij Amid als waarnemingsstations. Volgens eene Arabische bron ligt Ragga op 36fc' breedte, volgens de geographie van Ptolomeus echter hebben de beide steden de door Masudy medegedeelde ligging en is Ragga eene der uiterst weinige steden wier Grieksche naam aan de Arabieren bekend was. Deze graadmeting wordt alzoo voorgesteld als de arbeid van een Arabisch astronoom, hij vergeleek den bekenden afstand der twee steden met het uit de opgaven van Ptolomeus berekend breedteverschil en overtuigde zich dat Ptolomeus aan den graad 66 3 en niet 75 mijlen moet hebben toegekend. De hoofdzaak blijft alzoo dat de Chaldeërs ook meenden de waarde voor den omtrek der aarde 8000 farsangen door meting van het westen naar het oosten gevonden te hebben, zoodat deze uitkomst voor even oud en van denzelfden oorsprong als die van 9000 farsangen kan beschouwd worden. Nagut Mugam zegt: „volgens eene andere lezing beweert Ptolomeus in Almagestdat de omtrek der aarde ongeveer 180.000 stadiën of daar de stadie gelijk is aan 400 dira, 24000 mijlen 8000 farsangen is, de mijl bevat 3000 dira d. i. koningsellen, de dira 3 spannen of 36 vingerbreedten (1 spanne 12 vinger breedten.)"

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 67