90 valt niet te ontkennen, dat eene tot op zekere hoogte storende op- eenhooping van verbeteringen in de kol. 9 en 10 van Tr. Fr. 19 plaats heeft; dat bezwaar is echter m. i. gering, gelet op de in Tr. Fr. 19 aanwezige ruimte. De ervaring bij deze bewerking opgedaan heeft mij geleerd, dat het de voorkeur verdient, ook met het oog op Tr Fr. 20, de ver betering aan te brengen in kol. 6 op de gemeten zijden-lengten. Na geheelen afloop van de berekening der coördinaten-verschillen, worden de waarden in Tr. Fr. 19 en 20 gevonden, nauwlettend met elkander vergeleken; worden hierbij niet toegelaten afwijkingen op gespoord, dan behooren de berekeningen onderzocht en verbeterd te worden. Heeft dit plaats gehad, dan worden de coördinaten-verschillen in beide formulieren, voor iederen trek opgeteld, en door vergelijking der sommen nogmaals gecontroleerd. Om bij de hermeting der vestinggronden van Bergen op Zoom tot dit voorloopig resultaat te geraken is volgenderwij ze te werk gegaan: Nadat geconstateerd was de aanwezigheid eener constante fout der lengtemeting groot 0.0005, en men deze had toegepast op de zeven berekende trekken waaruit zij werd gevonden, hield men er bij de verdere berekening der coördinaten-verschillen rekening mede, door de, uit de logarithmen in kol. 8 gevonden decimalen der waarden A p en A onder de daarvoor aangewezen lijn tus- schen haakjes te schrijven; terwijl op de betrokken lijn, het getal werd geplaatst, dat verkregen werd door de toepassing der fout k. Zoo vindt men voor de coördinaten-verschillen in Tr. Fr. 19 volgn. 4, 7-6, uit de logarithmen: 63.18, -F 81.32 na de correctie 63.21, 81.36. De resultaten van de proefberekening der coördinaten-verschillen in Tr. Fr. 20 werden thans vergeleken met de tusschen haakjes gestelde waarden in Tr. Fr. 19 kol. 9 en 10, voor het| aangehaalde voorbeeld vond men: 63.20, 81.33. Hierna werden de gecorrigeerde waarden in kol. 9 en 10 Tr.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 96