5 hoewel zeer verdienstelijk, nimmer van groote beteekenis zijn geweest. Zijne merkwaardigste vinding op dit gebied was de pooldriehoek. Hij is de ontdekker van de sinuswet der lichtbreking, die „hoek steen der Optica (Tyndall)." Onder zijne nalatenschap moeten zich minstens drie verhandelingen bevonden hebben: een leerboek der trigonometrie, een uitvoerig werk over het licht en eene verbeterde behandeling zijner graad meting. Alleen het eerste boek is spoedig uitgegeven. De verbe teringen van de berekeningen en waarnemingen der graadmeting waren geschreven op den rand van een exemplaar der eerste editie. Dit kwam eene eeuw later in handen van Musschenbroek, den beroemden Utrechtschen natuurkundige, welke het werk nog eens verifieerde en in 1729 onder zijne verhandelingen opnam. 2. Eratosthenes Batavus De Terrae ambitus vera quantitate (De Nederlandsche Eratosthenesover de ware grootte van den omtrek der aarde) is de titel van Snellius' boek, dat in 1617 te Leiden door van Marsse gedrukt en bij va n C ols t e r uitgegeven werdklein 4o. Het boek begint met een opdracht aan de Generale Staten. Dan komt een achtregelig lofdicht van zijn rechtsgeleerden ambtgenoot Petrus Cunaeus. Vervolgens eene lijst der geographische breedten van 18 plaatsen, waaruit afdoende blijkt, dat deze bepalingen toen nog één of meer minuten onzeker waren. Liber I beslaat blz. 1 116. Het is grootendeels historisch. Wij vermelden er uitcaput 2 de aarde is bolvormig en het middelpunt des heelals. cap. 3 over geographische lengte en breedte, en over de poolshoogte eener plaats, cap. 420 over de oude graadme tingen van Eratosthenes, Ptolemaeus, de arabieren enz. cap. 21 handelt over Fernel. Snellius trekt uit dit liber de slotsom (zie ook p. 211) dat geen dier oudere bepalingen eenig ver trouwen verdient, en ieder zal dit met hem eens zijn. Minder goed te keuren is, dat hij volkomen zwijgt over de trigonometrische land meetkunde van zijne onmiddellijke voorgangers (zie 8.) P. van Musschenbroek; Dissertationes physicae et geometricae. Leiden 1729 p. 357420 „de magnitudine terrae."

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1889 | | pagina 9