97 behoudens het recht van partijen jegens elkander, de wijziging van het grondboek te eischen op grond van de nietigheid der overeen komst. x) Strijdt de inhoud van het grondboek met den werkelijken rechts toestand, dan moet de ingeschrevene niet slechts de wijziging ge- doogen, maar hij is verplicht tot medewerking. De ingeschrevene heeft in zijn voordeel een rechtsvermoeden, de ware houder van het zakelijk recht te zijn; wie het tegendeel be weert, moet het bewijs leveren. Tegen den eigenaar volgens het grondboek loopt geene (acquisitieve) verjaring (Ersitzung) 2), hij kan alle vorderingen instellen, die uit het eigendomsrecht voortvloeien en moet antwoorden op de vorderingen tegen hem gericht. Iemand die op grond van een op eigendomsverkrijging gerichten titel het bezit van een grondstuk heeft verkregen, kan een eisch van den ingeschreven eigenaar niet afwijzen met de exceptie van (extinctieve) verjaring (Verjahrung), doch moet zijne rechten door eene tegenvor- dering doen gelden. 3) De toelating der exceptie zou slechts de afwijzing van den eisch, geenszins de oplossing van het conflict tusschen boekeigendom en materiëelen eigendom tengevolge hebben. 4) De kracht der inschrijving berust dus op het materiëele recht. Entwurf 832. 2) G. E. G. 6. De acquisitieve verjaring kan wel ingeroepen worden tegen den niet ingeschreven eigenaar, tegen den erfgenaam bijv. (Oberneck, S. 16). Het „Entwurf' verwerpt de verjaring ook in dit geval, doch geeft den bezitter in het Aufgebotsverfahren het middel om als eigenaar ingeschre ven te worden (Motive III, S. 308). Het Oostenrijksche grondboekrecht wijkt in één opzicht belangrijk van het Pruisische af. De belanghebbende kan n.l. in Oostenrijk na ontvangst der kennisgeving van de wijziging van het grondboek in hooger beroep (Recurs) komen gedurende een bepaalden termijn, welke ook loopt tegen derden. Werd geen kennis gegeven aan een belanghebbende, die daarop recht had, dan ver jaart zijn recht, zelfs tegenover „gutglaubige Dritte" eerst drie jaren na de wijziging van het grondboek (Tabular-Ersitzung). Zie Burckhard, S. 291, 298, 299, 302; Schiffner 109 S. 89 £t 91. 3) G. E. G. 7. 4) Oberneck, S. 17. Tijdschrift v. Kad. en Landmeetk. 1890.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 101