98 De gronden, waarop elke inschrijving kan worden betwist, zijn valschheid, nietigheid of ongeldigheid, bijv. wanneer de vestiging niet in den voorgeschreven vorm was geschied, de volmachten niet in orde waren, er eene vergissing omtrent het grondstuk plaats had, de vervreemder niet de ingeschreven eigenaar was of de vervreemding geschiedde te bedriegelijker verkorting der rechten van derden. Had de boeking niet plaats op grond van vestiging, dan kan zij ook be twist worden wanneer de titel ontoereikend blijkt, bijv. indien de verklaring van erfrecht valsch of het testament nietig wordt verklaard. Wie een eisch tot wijziging of doorhaling eener inschrijving heeft ingesteld, kan intusschen zijn recht ook tegen derden doen werken door eene aanteekening in het grondboek, waartoe de bevoegde rechter 2) machtigt, indien het bestaan van het beweerde recht hem waarschijnlijk (glaubhaft) 3) voorkomt. Ook kan eene dergelijke aanteekening 4) ingeschreven worden ter verzekering tegenover derden van een recht op vestiging (door koop bijv.) of op inschrijving van reeds verworven eigendom (door erfopvolging bijv.) of wel ter ver zekering van de rangorde van een zakelijk recht. Medewerking van den rechter is onnoodig, ingeval de eigenaar in de inschrijving der aanteekening toestemt, wat vooral voorkomt, indien de vestiging moet uitgesteld worden, bijv. wanneer eene omvangrijke opmeting van perceelsgedeelten moet voorafgaan. Behalve deze aanteekeningen (Vormerkungen) is er nog eene andere soort, die tot doel heeft beperking in de vrijheid van be schikking. 5) Zoo bijv. werkt de voorwaarde, dat de schuldeischer zijn hypotheek niet mag overdragen, eerst door de aanteekening (Vermerk) in het grondboek tegen derden. 6) 1) Achilles, S. 48, 49 2) Prozeszrichter G. E. G. 9. 3) G. E. G. 70. Entwurf 845. 4) G. E. G. 8, 9, 16, 22, 59; G. O. 64, 88, 89, 102. 5) G. E. G. 49, 60. G. O. 11, 91, 102. Eenigszins afwijkend van de Pruisische Vormerkung en Vermerk zijn de Oostenrijksche Vormerkung of Pranotation en Anmerkung of Annotation. De Vormerkung heeft daar meer de beteekenis eener voorloopige of voorwaarde lijke inschrijving, welker bestaan afhangt van latere aanvullingen, indien de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 102