99 Met deze aanteekeningen (Vormerkung, Vermerk) hebben de caveats in het Torrens-stelsel veel overeenkomst. Het stelsel der caveats is echter veel vrijgeviger. Alle beweringen kunnen zonder tusschenkomst van den rechter of medewerking van den eigenaar worden aangenomende opposant moet het bewijs leveren van zijn recht indien de houder van het certificaat zich er tegen verzet. Maar vraagt men misschien indien een ieder in het Torrens stelsel beweringen kan laten boeken, even als in het negatieve stelsel, wat blijft er dan over van de hooggeprezen zekerheid Het antwoord moet luiden dat, behoudens de vroeger genoemde uitzonderingen, tegenover den eigenaar volgens het certificaat geen zakelijk recht kan worden beweerd op een onroerend goed, eenmaal onder de Torrens-wet geplaatstin dit opzicht zijn dus de aanteekeningen in het grondregister van meer beperkten aard dan die in het grond boek. Een caveat is slechts eene waarschuwing aan derden, die dan ook tegen hen werkt, betrekkelijk eene opheffing of beperking van de bevoegdheid des eigenaars om te vervreemden of te bezwaren. Een nader punt van overeenstemming tusschen het Torrens- en het Pruisische grondboekstelsel is gelegen in de wijze van overdracht, van geheele of gedeeltelijke doorhaling van hypotheken en grondschulden. Zij ontstaan uitsluitend door boeking en gaan door doorhaling teniet. De grondschuld is eene zelfstandige hypotheek, die bestaan kan ingezonden stukken ontoereikend of niet in den vereischten vorm waren. „Die Vor merkung ist eine bedingte Einverleibung. Sie hat denselben rechtlichen Inbalt wie eine Einverleibung, sie kann selbst Basis weiterer Einverleibungen sein, aber sie und der ganze auf ihr aufgerichtete Bau versinken spurlos in Nichts, wenn nicht dargethan werden kann, dass die Bedingungen einer definitiven Eintragung, einer Einverleibung vorliegen." (Burckhard, S. 413; zie verder S. 428 a 432; Schiffner 94.) Anmerkungen zijn eenzijdige verklaringen of mededeelingen van feiten, zoo als bijv. de vermelding van het recht van voorkoop of wederinkoop, van de bezwaring met een fidei commis, van meerderjarigheidsverklaring, van min derjarigheid en curateele, van faillissement, van hooger beroep tegen eene boeking, van opzegging der hypotheek enz., alsmede van eene ingestelde rechtsvordering, welke „Streitanmerkung" in Pruisen onder de Vormerkun- gen wordt gerekend. (Burckhard, S. 220 3,224, 347, 436, 437; Schiffner, 96.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 103