104 dat ieder van die onderwerpen veel omslag of bewijsstukken vordert. Het grondboek zelf is de eerste factor voor het onderzoek naar de rechten van vervreemders of erflaters en naar de identiteit van het goed. Door de legalisatie van akten, aanvragen, enz. zijn de identiteit, bekwaamheid en ernstige wil van niet zelf verschijnende belanghebbenden voldoende bewezen, de bevoegdheid van erfgenamen echtgenooten, enz., de legitimatie van lasthebbers, voogden, curators enz. blijkt uit de over te leggen stukken. Bij vestiging worden bovendien mondeling inlichtingen verstrekt. Het onderzoek is voor het grootste gedeelte opgedragen aan den grondboekrechter. Ingeval het onderzoek naar de gegrondheid van het beweerde recht, de bevoegdheid of legitimatie van belang hebbenden is ingesteld door eene andere bevoegde overheid 2), onder zoekt de grondboekrechter alleen of de aangevraagde wijziging niet in strijd is met den inhoud van het grondboek; bijv. of het onroerend goed in den handel is, met de juiste kadastrale nommers is aange duid en staat ten name van den vervreemder of erflater. Uit dit alles blijkt, dat het onderzoek van den grondboekrechter zich bepaalt tot dezelfde onderwerpen, welke ook onze notaris onder zoekt, indien hij nauwgezet de belangen van zijn cliënt, bijv. van een geldschieter op hypotheek, waarneemt. Ook de notaris onder zoekt de indentiteit van perceel en eigenaar, de zekerheid van diens recht zonder daarbij in een grondboek een steunpunt of houvast te hebben en zonder tot den laatsten eigenaar beperkt te zijn ook hij onderzoekt of de eigenaar de eenig bevoegde ishij zorgt voor volmachten van medegerechtigden voor de legitimatie van vertegen woordigers enz. In Oostenrijk zijn nog de rechtbanken met het houden van het grond boek belast. -) Bijv. bij nalatenschappen door den Nachlaszrichter (G. O. 39, 40), bij betwiste rechten door den Prozeszrichter (G. E. G. 70), bij faillissement door den Konkursrichter (Konkurs-Ordnung v. 8 Mai 1855 150), voorlee- nen of familie-fidei commissen (in Pruisen voor een politiek doel ten behoeve van den adel in stand gehouden) door de Lehns- oder Fideikommiszbehörde (G. O. 99), voor landverlegging door de Auseinandersetzungsbehörde (G. O. 71) enz.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 108