105 De grondboekrechter geeft van alle wijzigingen in het grondboek kennis x) aan den vorigen en den nieuwen eigenaar, de hypotheek houders en andere belanghebbenden, opdat zij tijdig kunnen opkomen tegen boekingen, welke hunne rechten verkorten. Met het oog hierop wordt het duidelijk, waarom de verantwoor delijkheid van den grondboekrechter beperkt is tot elke vergissing (Versehen) 2) met subsidiaire verantwoordelijkheid van den Staat. Inzage van het grondboek wordt in Pruisen alleen verleend aan hem, die van zijn belang doet blijken. 3) In Oostenrijk daarentegen staat het een ieder vrij inzage te nemen 4) en ook de commissie van het Duitsche ontwerp-burgerlijk wetboek 837 noot l)wenscht eene volledige openbaarheid. De toepassing van het legaliteitsbeginsel in zijn beperkten omvang schijnt tot geene ontevredenheid meer aanleiding te geven, en het doel: voorkoming van krenking van verworven zakelijke rechten, wordt er mede bereikt. Niettemin kan de werking van het grond boekstelsel eene vergelijking met de mechaniek van het Torrens stelsel niet doorstaan. Het laatste vermijdt de gestadige inmenging van de eeüwige „Behörde." Het behoeft geene veelvuldige en kostbare over het Rijk verspreide kantoren, het dwingt de belanghebbenden niet voor elke kleine overdracht bezwarende reizen te maken. Als een kind des tijds bedient het zich van moderne middelen: van de pers, de post, de telegraaf, een assurantiefonds, ja zelfs van de photographie (zie blz. 25 noot.) Het certificaat vergezelt de akten en andere bescheiden als een onwraakbare getuige; het maakt de persoonlijke verschijning van den eigenaar voor den directeur van het grondregister overbodig. G. O. 57, 121, 123; Burckhard S. 288. 2) G. O 29, 118. Men vatte de beteekenis van dit woord niet te eng op. „Zur Anwendbarkeit (dieser Bestimmung) genügt ein Versehen jeden Grades". (Entscheidung des Reichsgerichts in Civilsachen v. 13 Nov. 1884; Oberneck S. 191). 3) G. O. 19. 4) Burckhard S. 213; Schiffner 110.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 109