6 hebben, behooren tot het persoonlijk regt, ook als zij zaken betreffen". Het zakelijk recht nu op onroerende goederen (waartoe dus zoo wel het eigendomsrecht als de meer beperkte rechten van hypotheek, vruchtgebruik enz. behooren) kan in het negatieve stelsel worden vervolgd onder eiken houder, onverschillig, hoevele malen de zaak intusschen is overgegaan en of de opvolgende houders al dan niet te goeder trouw waren, al dan niet den koopprijs hebben voldaan. De hierdoor benadeelde houder heeft slechts een persoonlijk recht, nl. eene vordering tot teruggaaf van den koopprijs tegen hem, van wien hij de zaak kocht. De vervolgbaarheid van zakelijk recht tot onder de derde en verdere hand is het gevolg van een Romeinsch rechtsbeginsel, dat het geheele stelsel beheerscht nl. niemand kan meer rechten op een onroerend goed overdragendan hij zelf er op heeftof i. a. w. niemand kan buiten zijn toedoen door de daad van een ander zakelijk recht verliezen. Deze regel laat aan onberispelijke logica niets te wenschen over, zij is karakteristiek Romeinsch. De Romeinsche juristen, scherp zinnige denkers als zij waren, losten een rechtsvraag op als een rekenvoorbeeld. Alleen het hoofd, niet het gevoel kwam bij de oplossing in het spel. x) Aan rechtsregelen, uit het logisch denken voortgekomen, werd door de Romeinen in theorie steeds vastge houden. Leidden die regelen in bepaalde gevallen tot onbillijkheid, kwamen zij in strijd met de doelmatigheid: niet de regel, maar de werking ervan werd beperkt, gewijzigd of opgeheven door eene exceptie of fictie. Het Romeinsche recht bestaat dan ook uit vaste logische regelen, bedekt, soms tot onkenbaarwordens toe, met een netwerk van exceptiën en fictiën. Zoo ook hier. Ihering, Geist des römischen Rechts I S. 301, 302: „Recht ist die Reli gion der SelbstsuchtDen Römern ist es von alters her gelungen, das Recht aus dem Bereiche des Geftlhls in das des berechnenden Verstandes zu versetzenDas unbefangene sittliche Gefühl straubt sich dagegen dasz eine Rechtsfrage wie eine Rechenexempel gelöst, das Recht zu einer Machine erniedrigt werden soil".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 10