7 De consequente doorvoering van het beginsel, dat niemand een recht kan verliezen buiten zijn toedoen, zou leiden tot de grootste onzeketheid. Vandaar de exceptie \an verjaring, zelf weder door allerlei exceptiën getemperd. De regeling van het recht ten opzichte van onroerende zaken was de zwakke zijde van het Romeinsche privaatrecht; de onzekerheid van den eigendom en vooral van hypotheken bereikte in het Ro meinsche rijk eene bedenkelijke hoogte, ondermijnde alle grond- crediet en belemmerde eene gezonde ontwikkeling van de landbouw nijverheid. Overal waar het Romeinsche recht later de overhand kreeg, hadden gelijke oorzaken dezelfde treurige gevolgen. Thans zoekt men zich tegen die gevolgen te beveiligen door open baarheid te geven aan de rechten op omoerende goederen. Uit het vooropgesteld rechtsbeginsel volgt van zelf, dat de wer king der openbaarheid slechts eene beperkte kan zijn. Waar boven alles vast staat, dat mijn recht afhangt van dat mijner voorgangers, kan openbaarmaking er geen meerdere zekerheid aan geven. De strekking der openbaarheid is daarom van negatieven aard. Kort en bondig zou dit behooren te heeten: Zonder openbaarmaking geen zakelijk rechtdus geen rechtsge volgen tegen derden. Het is er echter ver van af, dat dit beginsel het negatieve stelsel zou kenschetsen x), het wordt zeer onvolledig en gebrekkig toegepast. In sommige landen (bijv. Frankrijk en België) geldt het alleen voor conventioneele en gerechtelijke hypotheken en wordt zakelijk recht overigens door overeenkomst geboren. In het positieve stelsel daar entegen wordt het beginsel vrij consequent doorgevoerd. De openbaarmaking op zich zelf heeft buitendien in het negatieve stelsel niet de kracht, zakelijk recht te doen overgaan, ontstaan of te niet gaan. Daartoe moet de vervreemder het zakelijk recht heb ben en bevoegd2) zijn om te vervreemden. Zijn recht hangt af van dat zijner voorgangers. Voorzichtig drukt de Staatscommissie in het Verslag (1870) blz. 82 zich aldus uitIn „een negatief stelsel, dat zijne kracht in een wettelijke negatio vindt, worden door de wet aan de niet openbaar gemaakte regten bepaalde gevolgen ontzegd." Doch ook op dezen vagen regel zijn groote uitzonderingen. 2) De bevoegdheid kan opgeheven of beperkt zijn door het bestaan van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 11