8 De opvolgende overgangen kan men vergelijken bij de schakels van een keten; elke overgang voegt er een schakel aan toe, en de kracht van dien keten wordt bepaald door den zwaksten schakel'1). Wil een voorzichtig kooper of geldschieter de grootst mogelijke zekerheid hebben, dat hij het recht van eigendom of hypotheek werkelijk verkrijgt, dan moet hij vooraf een uitvoerig onderzoek instellen. Dit onderzoek kan tot onderwerp hebben: alle wettelijke wijzen van eigendomsverkrijging, de identiteit van het onroerend goed, van erflaters en vervreemders, de bevoegdheid der laatsten, de hypotheken en andere zakelijke lasten met inbegrip der doorgehaalde, de wettelijke en contractueele voorwaarden. Slechts bij een deel van dit onderzoek kunnen de openbare regis ters tot leiddraad strekken. In ons land bijv. bij overgangen die plaats hadden tengevolge levering krachtens art. 671 B. W.2) Verder bij hypotheken en andere zakelijke rechten, die door in- of over schrijving van borderellen of van den titel ontstaan 3) Ook werken sommige beperkingen in de bevoegdheid van den eigenaar om te vervreemden alleen door openbaarmaking tegen derden, nl. die ten gevolge van eene fidei commissaire beschikking (B. W. art. 1033), van den eisch van crediteuren of legatarissen tot afscheiding der boedels van erfgenaam en erflater (art. 1154), van het beding van het recht van wederinkoop (art. 1555)4) en van inbeslagneming (B. Rv. art. 505). Verder bij hypotheken: de onherroepelijke vol macht tot verkoop (art. 1223), de bedingen aangaande de wijze van verhuur van een bezwaard goed (art. 1230) en het beding van geene zuivering bij willigen verkoop te doen plaats hebben (art. 1254) 5). medegerechtigden, bijv. de kinderen na het overlijden van een der echtge- nooten, door huwelijksvoorwaarden, door den staat van faillissement of kennelijk onvermogen, door eene erfstelling over de hand, door boedelaf stand, enz. Torrens, Transfer of land p. 17. 2) Bij arrest Hoogen Raad 31 Aug. 1849, Weekbl. v. h. Regt N°. 1050, ook op akten van scheiding toepasselijk verklaard. 3) B. W. art. 743 (erfdienstbaarheden), 760 (opstal), 767 (erfpacht), 784 (grondrenten), 807 (vruchtgebruik), 865 (gebruik en bewoning) 4) Pols, bh 89. ,,Niet alle rechtshandelingen onder de levenden, die bestemd zijn in het zakelijk regt wijziging te brengen, zijn door ons burgerlijk regt aan in- of

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 12