132 aan de ambtenaren en klerken. Zelfs een notaris waagt zich zelden aan een zelfstandig onderzoek. De hopelooze verwarring in de boekhouding was intusschen de naaste aanleiding voor pogingen tot hervorming, waarvan de resultaten zijn neergelegd in de wetsontwerpen van 1860, 1870, 1875 en in de wet van 5 Juni 1878. De twee eerstgenoemde trachtten echter tevens tegemoet te komen aan bezwaren, buiten de inrichting der registers gelegen, en waarop reeds kort na de invoering van ons burgerlijk wetboek was gewezen, In hoofdzaken komen die beide ontwerpen2) met elkander overeen; de voorstellen der Staatscom missie zijn het belangrijkst vooral wegens de uitvoerige toelichting. Slechts één lid dier commissie, de heer Bruno Tideman 3), notaris te Amsterdam, deed zich kennen als voorstander van een grondboek stelsel. Hij werd overstemd, niet overtuigd. Het blijkt nergens dat de commissie de principiëele vraag, of het negatieve stelsel behoorde verlaten te worden, aan een dieper onderzoek heeft onderworpen. Ten einde de beteekenis van den arbeid der Staatscommissie in 't licht te stellen, zal ik van den rijken inhoud van het verslag de hoofdzaken aanstippen en er eenige beschouwingen aan vastknoopen. Ten einde de goede werking van het negatieve stelsel te bevorderen, Men zie„Over het groote gevaar om geld onder hypotheek te plaatsen of vaste goederen te koopen in Nederland, of betoog van de dringende be hoefte aan eene nadere wet betrekkelijk het hypotheekwezen, door een amb tenaar bij het vak der hypotheekbewaring," 's Gravenhage 1842. De schrij ver (Jhr. Mr. J. J. de Rovère van Breugel, zie Bachiene blz. 70), noemt als bron, waaruit hij heeft geput, een gelijknamig Fransch werkje: „Du danger de prêter sur hypothèque et d'acquérir des immeubles", vermoedelijk van Decourdemanche. (Zie Gide, p. 28). s) Het ontwerp van 1860 met memorie van toelichting is afgedrukt aan het slot van het Verslag der Staatscommissie. 3) Proeve van eene herziening der wetgeving op de overdracht en den eigendomsovergang van onroerende zaken, met de invoering van een grond boek, Amsterdam 1871. Toelichting der wijzigingen gebracht in de proeve enz. Open brief aan de wetgevende magt in Nederland bij de invoering van een wetboek in Pruisen, Amsterdam 1872.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 138