133 trachtte de commissie de openbaarheid uittebreiden door in het alge meen rechtsgevolgen tegenover derden te ontzeggen aan alle niet openbaargemaakte akten onder de levenden of vonnissen, die wijzi ging in het zakelijk recht tengevolge hadden. Onder die bedreiging zou over- of inschrijving, vermelding of aanteekening in de registers ten hypotheekkantore of wel de wijze waarop een en ander moet plaats hebben worden voorgeschreven van huwelijksvoorwaarden, scheiding van goederen tusschen echtgenooten, boedelscheiding, de ontbindende voorwaarde (B. W. art 1301), het beding van weder- inkoop (art. 1555) het recht van terugkeering (art. 1710) de herroe ping der schenking (art. 1726) sommige huurcontracten enz. De kadastrale aanduiding in al die stukken zou moeten geschieden door vermelding van gemeente, sectie en nommer van elk perceel. Deze aanvullingen der leemten in onze wetgeving, waarop reeds langen tijd van vele zijden was aangedrongen, vonden natuurlijk algemeene instemming. Dit kan echter geenszins worden betuigd van de overige en meer ingrijpende voorstellen. Bij eiken stap, dien men verder wil gaan in de richting der ont wikkeling van het negatieve stelsel, stuit men op bezwaren, op zich zelf wel niet onoverkomelijk, doch die bij het geringe of zelfs twijfelach tige voordeel van zulk een stap wel degelijk gewicht in de schaal leggen. Zoo zou de authentieke vorm voor alle over- of inteschrijven akten waarborgen geven, behalve voor de rechtsgeldigheid van den vorm, voor de identiteit en bekwaamheid van partijen. De notariëele akte levert volledig bewijs op, dat de daarin vervatte verklaringen voor den notaris zijn afgelegd. Maar of die verklarin gen en beweringen waar zijn, of partijen tot de aangegane rechts handeling bevoegd waren, het voornaamste alzoo, blijft onbeslist. Velen betwijfelen daarom, of de voordeden van den verplichten authentieken aktenvorm boven den onderhandschen opwegen tegen de nadeden, gelegen in de beperking der vrijheid van de burgers en in de onvermijdelijk hoogere kosten, die vooral bij kleine of in gewikkelde boedels soms ondragelijk zouden worden. De staatscom missie trachtte hieraan eenigermate tegemoet te komen door in afwijking van het ontwerp van 1860 onderhandsche volmachten1) Colenbrander blz. 18 berekent, dat ééne onderhandsche volmacht voor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 139