9 Voor dit gedeelte van het onderzoek zijn de openbare registers echter geenszins veilige gidsen. De akten welke rechtshandelingen omtrent onroerende goederen inhouden, met alle daarin voorkomende beweringen, worden in de openbare registers opgenomen, zonder dat zij wegens gebrekkigen vorm mogen geweigerd worden, zonder dat de geloofwaardigheid van den inhoud wordt gecontroleerd. De hypotheekbewaarder vervult eene geheel lijdelijke rolzijne verantwoordelijkheid is gedekt, indien de aangeboden akten woordelijk zijn in- of overgeschreven, de doorhaling op overlegging eener authentieke2) akte (art. 1240 B. W.) van toestemming is verricht en gevraagde afschriften of verklaringen met den inhoud der registers overeenstemmen. Geen oordeel wordt van hem gevergd, slechts eene machinale nauwgezet heid. Belanghebbenden moeten zelf onderzoeken in hoever de in houd der registers vertrouwbaar is. Want de over- en inschrijving van een titel of borderel kan nimmer beschouwd worden als een bewijs dat werkelijk eigendomsoverdracht heeft plaats gehad of hypotheek is gevestigd, doch leidt slechts tot eene meer of minder waarschijnlijke gevolgtrekking. Zonder overschrijving of levering geen overdracht van het zakelijk recht. Doch scheidt men levering en overschrijving, dan is in ons recht aan de laatste, zooals Pols overschrijving onderworpen. Zelfs het fiscale regt bereikt ze niet alle. Zoo is afstand of stuiting der verjaring, de vervulling van of afstand van voor waarden, boedelafstand, afstand van een regt tot nietigverklaring of vernieti ging. afstand van erfdienstbaarheden, erfpachten, opstallen, grondrenten, ge- bruiksregten aan den eigenaar, zelfs, meen ik, uitgifte in beklemming of terug neming daarvan, noch door het burgerlijk, noch door het fiscale regt aan in- of overschrijving onderworpen. Afstand van vruchtgebruik, verkoop van erfrecht, dading en, mijns inziens, ook scheiding zijn het alleen door de fiscale wetten. Het niet opvolgen van de fiscale wet belet niet de werking tegen derden, heeft alleen geldboete tengevolge. De voorbeelden van regtshande- lingen onder levenden, die niet aan over- of inschrijving zijn onderworpen, zouden nog gemakkelijk vermeerderd kunnen worden" (Gratama, blz. 38). B. W. art. 1253, 1265, 1266 N°. 3, Arrest Hoogen Raad 14 April 1843 (v. d. Honert B. R. IV, p. 433; Ned. Regtspraak, XIII, 96). 2) De schriftelijke volmacht voor de toestemming tot doorhaling mag ech ter in onderhandschen vorm zijn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 13