134 toetelaten, mits behoorlijk gelegaliseerd. Ook stelde zij in haar ontwerp-wet op het notarisambt waarborgen voor tegen misbruik van het aan de notarissen te verleenen monopolie. De voorgestelde uitbreiding van het aantal authentiek te verlijden akten zou aannemelijker worden, indien naast eene beperking der nadeelen eene vermeerdering der voordeelen stond. De vertrouwbaarheid der hypothecaire boekhouding hangt hoofd zakelijk af van de juistheid der aangeboden akten. Het is bekend, dat de meeste fouten in de boekhouding voortspruiten uit onjuiste of onvolledige vermelding der kadastrale kenmerken van de perceelen in de akten (vooral in de onderhandsche). De notaris is verplicht, die vermelding te doen op eigen verantwoordelijkheid en zonder zich op de verklaringen van partijen te kunnen beroepen. (Arrest Hooge Raad 23 Febr. 1844, Ned. Rechtspr. 16e deel 81). Welnu, men legge hem buitendien de verplichting op, alle ontdekte, onjuiste of onvolledige aanduidingen in akten in zijn protocol berustende, bij ambtelijke verklaring te verbeteren. Werken belanghebbenden daaraan niet mede, dan geve de hypotheekbewaarder er hun kennis van x). Aan de administratie wordt op die wijze het middel in de hand gegeven, om de bron der veelvuldigste abuizen in de registers te stoppen. Men zorge voorts, dat transacties ter grensregeling tusschen nabu rige eigenaars, betreffende kleine strookjes grond van geringe waarde, door bemiddeling van den ambtenaar, die de grens opmeet, wettelijk, met een minimum van kosten en zonder bijzondere formaliteiten (ten behoeve van minderjarigen enz.) kunnen tot stand komen.2). Voorstanders van uitbreiding der authentieke akte gronden hun voorkeur minder op de wettelijke voordeelen, meer op de wetenschap, dat een diligent notaris, zonder wettelijke verplichting en aanspra kelijkheid, onderzoek doet naar de bevoegdheid van hen, die hunne 8 personen f3 ƒ4 kost; wonen die personen op verschillende plaatsen,dan zullen 8 notariëele volmachten minstens f 40 kosten. Men zie voor de nadere toelichting en voor de met Mr. C. E. Achterberg gevoerde gedachtenwisseling over dit voorstel: Tijdschr. v. Kad. en Land- meetk. I, blz. 21 24; II, blz. 40 Èt 44, 110 116. Weekblad v. Not. en Reg. N°s 716, 717, 721, 722. 2) Tijdschr. v. Kad. en Landm. III, blz. 48, 49.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 140