135 onroerende goederen vervreemden of met hypotheek bezwaren, naar de juistheid hunner beweringen, naar de herkomst hunner rechten; dat hij zorgt voor behoorlijke legitimatie van vertegenwoordigende personen, dat hij met zijne kennis en ervaring de belangen zijner cliënten behartigt. Was hij nu tegenover zijne cliënten aansprakelijk, indien dergelijk onderzoek enz. hem uitdrukkelijk of stilzwijgend opge dragen, door hem niet verricht werd op de wijze als van een diligent notaris mag verwacht worden, dan was er wel geen volledige zeker heid, doch de voordeelen der notariëele akten zouden groot genoeg worden om ons over de bezwaren tegen de uitbreiding ervan te doen heenstappen. „Het geldt hier transactiën, waarbij niet alleen de handelende partijen belang hebben maar ook de volgende eigena ren van het voorwerp der transactie, de schuldeischers en verdere regthebbenden daarop, de publieke orde, de Staat zelf, voor wien onzekerheid en verwarring omtrent het recht van eigendom van onroerende zaken op den duur de meest bedenkelijke gevolgen kan na zich slepen." (Mem. v. Toel. b. h. wetsontwerp v. 1860). De Staatscommissie stelde verder maatregelen voor tot meerdere zekerheid van hypothecaire inschrijvingen en tot bestrijding van de verwarring in de boekhouding. De inschrijving is een accessoir recht, afhankelijk van de hoofd verbintenis. Het recht van hypotheek kan zonder doorhaling der inschrijving tenietgaan (B. W. art. 1253, 1710). Alsdan verliest de inschrijving hare kracht. Dit is evenwel bij latere geldleening voor den geldschieter niet voldoende; hij verlangt het bewijsineen getuigschrift van onbezwaardheid, dat geen andere hypotheek op het goed drukt. De doorhaling der inschrijving doet een hypotheek slechts teniet gaan, als zij geschiedt op toestemming van den bevoegde.2) Men vindt dus in de registers inschrijvingen die alle kracht missen, en doorgehaalde inschrijvingen, die rechtens nog bestaan. Dus in den zin als uiteengezet wordt door Mr. M. W. F. Treub: Civiel-rechtelijke verantwoordelijkheid van den notaris, blz. 68 k 78. 2) Zelfs de ingeschreven schuldeischer is tot het geven van toestemming tot doorhaling onbevoegd, indien hij zijne hypothecaire schuldvordering in pand heeft gegeven. Voor de rechtsgeldigheid dezer pandgeving is aanteekening in de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 141