140 De Staat zou dan niet enkel de verantwoordelijkheid dragen voor het werk van den bewaarder die desgewenscht een borgtocht kan stellen ten behoeve van den Staat maar ook voor de ver- nommeringen van kadastrale perceelen en voor andere werkzaamheden, verricht door andere ambtenaren aan de hypotheekbewaring verbonden. De bestaande regeling is ongezond, in strijd met het algemeen belang. De bewaring van hypotheken en kadaster is eene Staats instelling te algemeenen nutte. Deze wordt in exploitatie gegeven aan een openbaren ambtenaar, die slechts voor enkele formaliteiten, waaruit het publiek schade kan lijden, aansprakelijk is. Het gevolg is feitelijk, dat de Staat daarmede de verantwoordelijkheid voor alle andere verrichtingen van zich afschuift. Meer algemeene afkeuring vond het derde voorstel der Staats commissie, de opschorting nl. van rechtsgevolgen bij gebruik van gedeeltelijke kadastrale nommers enz. (Verslag blz. 32 art. 10). Deze maatregel zou tengevolge hebben zoo betoogden de bestrijders dat het rechtsgevolg afhankelijk werd gemaakt van den onzekeren tijd, waarop de ambtenaar de meting zou verrichten en de indiening eener akte van aanvulling zou dikwijls achterwege blijven wegens overlijden, afwezigheid of weigering tot medewerking van eene der partijen. Weinig valt voorzeker op deze redeneering aftedingen. Toch zou m. i. de invoering van de ontwerpen der Staatscommissie in dit opzicht een gunstigen invloed hebben uitgeoefend. Partijen hebben immers het middel bij de hand, om aan de gevaren en be zwaren te ontkomen. Hoe grooter deze zouden blijken te zijn, des te eerder zou algemeen regel worden, wat thans reeds in een groot deel van het land gewoonte is. Het publiek heeft sinds lang den eenig juisten weg gewezen, door aan de overdracht of bezwaring opmeting te doen voorafgaan. Was enkel het belang eener richtige boekhouding hierdoor gebaat, dan zou het billijk zijn, dat de Staat zijne ambtenaren voor het verrichten dier metingen kosteloos beschikbaar stelde. Maar het publiek is er zelf het meeste bij gebaat dat de meting aan het openbaarmaken der akte voorafga. De akte steunt alsdan op de meting. De nieuwe grens bij de meting vastgesteld, wordt door de akte grens van zakelijke rechten. Volgt echter de meting na de overschrijving der akte, dikwijls zonder aanwijzing van wederzijdsche

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1890 | | pagina 146